لینکهای مرتبط

چشمک نور چشمی ها به کاراته مطلب ویژه

نوشته شده توسط  01 بهمن 1397

علیرضا هاشمی

 

 

انتخابات پیش روی فدراسیون کاراته پر از ایهام و اعجاب است.

 

 

ایهام:

 

 

اینکه چطور میشود کسانیکه در دور پیش انتخابات، صلاحیتشان تایید شد و به مرحله نهایی انتخابات هم رسیدند ولی در این دوره یکباره فاقد صلاحیت تشخیص داده شدند! عجیب است و باور نکردنی؟!

 

آیا شرایط انتخابات تغییر کرده است؟

 

اینکه برعکس انتخابات گذشته که معمولا رییس جدید فدراسیون از پیش قابل حدس زدن بود و یا حداکثر 2 یا 3 نفر درگیر رقابت بودند، در این دوره با ترافیک نفرات شاخص و البته تاثیرگذار در این رشته ورزشی روبرو هستیم که همین نکته خودش عاملی در پیچیده تر شدن فضای انتخابات کاراته شده است.

 

و از همه مهمتر روالی که در اعلام اسامی نامزدها در پیش گرفته شد که هنوز هم بطور رسمی نام افراد تایید صلاحیت شده، از سایت فدراسیون کاراته اعلام نشده است و از اون عجیب تر اینکه هنوز هم دقیقا مشخص نشده است که واقعا چند نفر برای این پست ثبت نام کرده اند؟

 

 

اعجاب:

 

 

اما نکات اعجاب انگیز این انتخابات، نه رد صلاحیت های مشکوک و نه حضور پرتعداد چهره های آشنا و تاثیر گذاراست.

 

بلکه حضور چهره های ناشناس و ناشناخته بدون هیچگونه سابقه مدیریتی و اجرایی و ورزشی (کاراته) است که هم تایید صلاحیت شده اند و هم زمزمه هایی به گوش میرسد که احتمالا ممکن است صاحب کرسی ریاست هم بشوند!

 

اینکه این افراد با چه افراد و نهادهایی لابی کرده اند که به چنین باور و اعتماد به نفسی رسیده اند که در انتخابات شرکت کرده اند، نمیدانیم و البته مهم هم نیست!

 

اما در پرس و جو هایی که کرده ایم متوجه شده ایم که ظاهرا نام دو نفر بسیار پررنگ است،

 

یکی از این افراد ظاهرا پیوندهای و حمایتهای خوب سیاسی با ارکان دولت دارد.

 

و نفر دوم به پشتوانه رابطه نسبی با یکی از مدیران بانکی نیت صندلی ریاست کرده است؟!

 

 

دیدگاه مبارز امروز:

 

 

اگر مطلب قبلی اینجانب را مطالعه کرده باشید به خوبی با نظر من و گزینه مطلوب برای پست ریاست فدراسیون کاراته اشنا هستید، ولی از آنجا که آن مطلب باعث سوتفاهم هایی شده بود (علیرغم اینکه کاملا روشن و مشخص بود ) توضیحاتی را اضافه میکنم.

 

کاراته ایران در مسیر صحیحی قرار گرفته است و روند رشد خودش را در اسیا و جهان ادامه میدهد.

 

کسب عناوین قهرمانی در جهان و اسیا، رنکینگ بالای ورزشکاران ایران، حضور تعداد زیادی از مربیان ایرانی در کشورهای مختلف، کسب جایگاههای جهانی داوری و فنی، تدریس قهرمانان و مربیان ایرانی در سایر کشورها، درخواستهای متعدد برای برگزاری اردوهای مشترک، دعوت نامه برای تیم های ایرانی و ... همگی نشان از جایگاه ارزنده و ویژه کاراته ایران دارد.

 

رسیدن به این جایگاه در وهله اول و مهمتر، مدیون زحمات و تلاش مربیان و اساتید کاراته است که با کشف و پرورش استعدادهای ورزشی تیم ملی و کاراته ایران را غنا بخشیدند.

 

و در مرتبه بعد مدیریت حاکم بر فدراسیون بوده است که همگی از جامعهکاراته ایران بودند و با شناخت درست از ظرفیتهای کاراته کشور در رفع موانع و جایگزینی کمبودها تلاش کردند.

 

به نظر ما در انتخابات پیش رو، نامزدهای پست ریاست نباید و نیازی هم نیست که در مورد برنامه ریزی و ... برای کاراته ایران صحبت کنند! چون کاراته راه خود را پیدا کرده است و اگر روسا مانعی ایجاد نکنند خودش راه خودش را طی میکند!

 

به نظر من، تنها پرسش مهم و جدی که نامزدها باید در موردش پاسخ بدهند، راهکارهای جذب پول و درآمد برای کاراته است.

 

کاراته ایران برای انکه موفق به کسب سهمیه لازم جهت ورود به المپیک بشود در دوسال باقی مانده تا المپیک، باید حدااقل در 24 رویداد جهانی و رنکینگ دار کاراته شرکت کند تا با جمع آوری امتیازات لازم بتواند وارد المپیک شود.

 

غیبت از حتی یک مسابقه – دقت کنید! حتی یک مسابقه – میتواند تاثیری مستقیم و غیرقابل انکار در عدم راهیابی به المپیک داشته باشد.

 

بنابراین با احترام به تمام نامزدهای پست ریاست فدراسیون کاراته، که همگی از مدیران خوشنام کاراته و ورزش کشور هستند، در این زمان تنها نکته مهم و سوال اساسی برای کاراته ایران یک کلمه است: پول

 

نه تنها باید هزینه این اعزامها که با توجه به نرخ دلار و یورو، (هر اعزامی کمتر از 500 ملیون تومان هزینه ندارد) تامین کند. بلکه حمایت مالی از ورزشکاران ملی پوش نباید فراموش شود تا این ورزشکاران بدون دغدغه و نگرانی به تمرینات خودشان بپردازند و البته هزینه های جنبی مانند اردوهای مشترک و ...

 

با این دیدگاه، چنین نوشتم که حتی اگر یک مدیر غیرکاراته ای و یا غیرورزشی هم که توانایی تامین نیازهای مالی را داشته باشد هم اگر در راس فدراسیون قرار گیرد، چندان به خطا نرفته ایم.

 

ولی این دیدگاه یک امای بزرگ هم دارد که الان زمان گفتن و نوشتن آن است.

 

امای بزرگ!

 

نمیدانم در ستادهای انتخاباتی فعالیت کرده اید یا خیر؟

 

اگر فعال بوده اید که هیچ ولی اگر نبوده اید، کیک از تجربیات خودم را میگویم.

 

در انتخابات شورای شهر تهران در ستاد یکی از کاندیداها فعالیت میکردم و با توجه به ارایش سیاسی شکل گرفته و با اینکه میدانستیم که امکان رای اوردن وجود نداشت، ولی در خوشینانه ترین حالت، در حدود 500 ملیون تومان هزینه تبلیغات شد و برخی کاندیدهای شناخته شده که خیلی هم تلاش کردند و همه جای شهر عکس و پوسترشان به چشم میخورد مبالغی بالاتر از 5 میلیارد تومان هزینه کردند که در نهایت هم راهی به جایی نبردند!

 

چرا این مطلب را نوشتم؟

 

به این دلیل که ظاهرا انتخابات فدراسیونها ارزانترین اتخابات در این کشور است!

 

صفر ریال هزینه میکنید! N دلار وعده و عید میدهید! X تومان آورده خواهید داشت که آن هم معلوم نیست بیاورید یا نیاورید!!

 

به همین سادگی

 

چشمک نورچشمی ها به کاراته؟!

 

موضوع این مطلب از اینجا شروع میشود.

 

اینکه افراد گمنام و ناشناسی که معلوم نیست چگونه تایید صلاحیت شده اند و به پشتوانه چه کسی یا کسانی وارد بازی انتخاباتی میشوند، تنها یک فرضیه و  امرمحتمل برای رای گرفتن و رای آوردنشان وجود دارد و آن هم قول تامین مالی و برطرف کردن مشکلات مالی فدراسیون است و بس.

 

اما چند سوال مطرح میشود؟

 

این افراد چه موقعیت سیاسی یا اقتصادی دارند؟

آیا موقعیت ایشان حقیقی است یا حقوقی؟

چه تضمینی برای پایدار بودن این شرایط در 4 سال آینده وجود دارد؟

این افراد تاکنون چه خدماتی برای جامعه کاراته داشته اند؟

حامیان کاراته ای این افراد چه کسانی هستند؟

 

توضیح اینکه:

 

این افراد ناشناخته که ظاهرا به پشتوانه موقعیت سیاسی یا اقتصادی خودشان یا بستگانشان وارد بازی انتخابات شده اند، چه تضمینی میدهند که در مدت حضورشان در فدراسیون کاراته، شرایطشان تغییر نکند؟

 

آیا در این 4 سال ، فامیلشان در فلان پست اقتصادی باقی میماند؟ یا حامی سیاسی اش در پست و مقامش باقی میماند؟

 

قطعا اینگونه نیست و نخواهد بود و هر لحظه امکان جابجایی مقامات سیاسی و اقتصادی وجود دارد و پیرو آن تغییر شرایط همکاران و زیردستانشان، از جمله مدیر نورچشمی احتمالی کاراته!

 

یا اینکه خودشان مالک یک بنگاه اقتصادی هستند که که اگر اینطور است باید تضمین های لازم در مورد حمایتهای مالی را مشخص کنند و اینگونه نباشد که به دلخواهشان رفتار کنند.

 

حضور ناگهانی این افراد بدون رایزنی با کسانی از بدنه کاراته کشور امکان پذیر نیست!

 

بهتر نیست با افشای نام حامیانشان، بدانیم چه گروهی با چه طرز تفکر در پشت این افراد پنهان شده اند؟ شایدبا فرض فراهم بودن تمام شرایط بالا، تفکر حامی این خص نورچشمی به قدری خطرناک و واپسگرایانه باشد که از بیم حاکم شدن این گروه، جماعت رای دهنده عطای منابع مالی مکفی را به لقایش ببخشند و به گزینه دیگری رای دهند.

 

و یک نکته مهم:

 

همانطور که در مثال انتخابات شورای هر تهران گفتم و نوشتم، بهتر نیست که این عزیزان نورچشمی، پیش از حضور رسمی در انتخابات، با خرج کردن بخشی از منابع مالی که وعده خواهند داد در قالب اسپانسرینگ ( یا هرچیزی ) برادری خودشان را ثابت کنند تا رای دهندگان به صدق گفتارشان ایمان بیاورند؟؟!

 

ختم کلام اینکه:

 

پست ریاست فدراسیون ورزشی از جمله کاراته یک مقام تشریفاتی یا ساده نیست.

 

رییس فدراسیون بدلیل جایگاهی که دارد از تریبون های خبرپراکنی رسمی مانند خبرگزاریها و صدا و سیما برخوردار میشود و چهره و گفته هایش رسانه ای میشود.

 

با یک تصمیم درست یا غلط میتواند در سرنوشت و عمر ورزشی تعداد زیادی ورزشکار و مربی تاثیر مستقیم بگذارد.

 

بدلیل جایگاهش یک شخصیت بین المللی است که در مجامع ورزشی جهان حضور دارد و به عنوان نماینده یک کشور، یک ملت و یک دولت، دیده و شنیده میشود و ملاک قضاوت جهانیان درباره ما ایرانیها است.

 

 

توصیه ما:

 

گول چشمک دروغین نورچشمی ها را نخورید.

 

 

 

                                                                  پیروز و بهروز باشید/ علیرضا هاشمی

نمايش تقويم

« April 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

سفارش طراحی وب سایت

در صورت تمايل براي دريافت نمونه کارهای ما ميتوانيد به وبسايت ما مراجعه نماييد. طراحي انواع وبسايت و فروشگاه اينترنتي و قالبهاي اختصاصي