لینکهای مرتبط

مسابقات جعلی، احکام قلابی مطلب ویژه

نوشته شده توسط  01 بهمن 1397

علیرضا هاشمی

 

 

 

مسابقات در ایران به دو شکل برگزار میشود، یا غیر رسمی است و یا رسمی.

 

برای مسابقات غیر رسمی حکم قهرمانی صادر میشود و مسابقاتی مانند بین چند باشگاه و یا درون باشگاهی و ... برگزار میشود که مهمترین وجه تمایز با مسابقات رسمی نداشتن تاییدیه و مجوز از فدراسیون و هییت مربوطه و ایضا امضای روسای فدراسیون و هییت است.

 

البته برگزاری مسابقات غیر رسمی به هیج عنوان به معنی بی ارزش بودن تلاش ورزشکاران و مسوولان مربوطه نیست، ولی شاید احکام صادر شده مورد تایید و یا قبول برخی نهادها قرار نگیرد.

 

اما یک مدل سومی هم ظاهرا باب شده است که واقعا نمیدانیم چه بگوییم؟ و یا چه اسمی روش بذاریم؟ ما توضیح میدهیم، شما نامگذاری کنید.

 

پیش درآمد

 

فدراسیونهای رزمی برای جلوگیری از مسابقات غیرمجاز، دادن احکام قهرمانی غیر واقعی و ... چند روش مختلف نظارتی را اجرا میکنند که بطور خلاصه به شرح زیر است:

 

-         دادن شماره مخصوص به مجوز

-         امضای احکام قهرمانی به تعداد اوزان مسابقاتی اعلام شده توسط سبک

-         دریافت مبلغی به ازای هر حکم

-         یا صدور و امضای حکم بعد از اتمام مسابقات

-         درج نشان فدراسیون در حکم قهرمانی

-         و...

 

 

مدل سوم:

 

اما مدل سوم این است که یک سبکی مسابقه برگزار میکند و حکم قهرمانی هم که اعطا میکند، به ظاهر کاملا درست است یعنی هم آرم فدراسیون را دارد و هم شماره مجوز صادر شده از سوی فدراسیون مربوطه ولی یک اشکال بزرگ دارد و آن هم نبود امضای رییس فدراسیون است.

 

حکم بالا نمونه ای از این مسابقات و حکمهای مدل سوم است؟!

 

این برای ما هم سوال ایجاد کرد و از انجا که تقریبا میدانستیم داستان چیه؟ ولی کمی تحقیق کردیم و متوجه اصل داستان شدیم.

 

اما اصل داستان چیست؟

 

اصل داستان این است که این دسته از افراد مجوز برگزاری مسابقات محدود میگیرند، بطور مثال برگزاری مسابقات قهرمان قهرمانان!

 

مسابقات قهرمان قهرمانان، تعداد اوزان حداکثر 5 وزن و نهایتا 20 تا حکم خواهد بود و فرض کنید بابت هر حکمی هم 5 هزار تومان به فدراسیون مربوطه پرداخت شود نهایتا 100 هزار تومان به فدراسیون پرداخت میکند.

 

ولی از انجا که متاسفانه فدراسیونها نهادهای نظارتی قوی ندارند! مسابقاتی که برگزار میکنند به جای اینکه نام قهرمان قهرمانان داشته باشد، یهویی تبدیل به مسابقات سراسری و در تمام رده های سنی از نونهالان گرفته تا بزرگسالان و پیشکسوتان و البته قهرمان قهرمانان!!

 

یعنی به جای 5 وزن، مسابقات در 100 وزن برگزار میشود و حدااقل 400 حکم صادر میشود و فقط درصد فدراسیون از این احکام مبلغی در حدود 2 میلیون تومان میشود و به این راحتی فدراسیون دور میخورد( این حداقل حدس درست است )

 

و اگر قرار باشد 100 نفر شرکت کنند، با تصاعد و رشد جمعیتی تعداد شرکت کننده مواجه میشوند ( از 800 نفر بیشتر)

و چون نمیتوانند امضای رییس فدراسیون را داشته باشند. بنابراین به حکم یک چهره رسمی با آرم و شماره مجوز فدراسیون میدهند و بنده خدا قهرمان و مربی و والدین متوجه این تقلب آشکار نمیشوند.

 

این عمل زشت چند ایراد اساسی و قانونی دارد:

 

-         اینکه به راحتی حق و حقوق سایر سبکها از بین میرود.

 

-         حق و حقوق فدراسیون پایمال میشود.

 

-         در صورتیکه اتفاق ناگواری در مسابقات رخ دهد، در صورت شکایت و طرح دعوی عواقب وخیم قضایی و جنایی همراه خواهد داشت.

 

-         تعداد برگزاری مسابقه برای هر سبک در فدراسیونها کاملا مشخص است، ولی با این کار میتوانند سالی چند مسابقه قهرمانی کشور برگزار کنند، و با یک حساب و کتاب ساده میتوانید، درامد کسب شده را محاسبه کنید.

 

-         و از همه مهمتر تاسف برای کودک و نوجوانی که صدها کیلومتر را همراه با والدین شان طی میکنند و کلی هزینه مستقیم و غیر مستقیم را متحمل میشوند و به هزار شور و شوق حکم و مدال قهرمانی دریافت میکنند، غافل از اینکه این حکم هیچگونه ارزش مادی و معنوی ندارد و اگر به جایی ارائه شود، مسوول مربوطه میتواند به راحتی این حکم را بی ارزش اعلام کند.

 

-         این مقوای به ظاهر بی ارزش(عکس بالا) کلکسیونی از تخلفات وتضییع حقوق فدراسیون، سبکهای رزمی، مربی، داور، قهرمانان، ورزشکاران، والدین شان، کسب درآمد نامشروع و ...

 

-         و مهمتر اینکه با افشا شدن اینگونه تقلب ها، اعتماد مخاطبین از بین میرود و برای سایر افرادی که شرافتمندانه در جهت رشد و اعتلای ورزش میکوشند هم مشکل ایجاد میشود.

 

ختم کلام:

 

نام سبک ( گو اینکه در متن فارسی هیچ نامی از سبک مزبور وجود ندارد و تنها نام کیوکوشین کاراته ایران! – که خودش یک تخلف اشکار است – درج شده است ) محفوظ است.

 

یک نکته تاسف بارتر که قطعا میتواند پیگیرد قانونی هم داشته باشد استفاده از نشان رسمی جمهوری اسلامی ایران است.

 

این نشان تنها مختص به نهادهای رسمی حکومت یعنی ریاست جمهوری و وزارت خانه های تابعه است و حتی فدراسیون هم در سربرگش استفاده نمیکند!! اینکه این سبک با چه مجوزی از این نشان استفاده کرده است جای سوال دارد ؟! و با چه مجوزی از کدام مرجع و نهادی ؟

 

و امیدواریم فدراسیون مربوطه با این نوع تخلفات برخورد جدی کند.

 

اما انتخاب نام اینکار را بر عهده شما خوانندگان گرامی میگذاریم.

 

و توصیه ما:

 

مربی عزیز با این گونه سبکها همکاری نکنید! هنرجویان و والدینشان به شما اعتماد دارند و به اعتبار شما در این مسابقات شرکت میکنند، لطفا پیش از شرکت در اینگونه مسابقات از اعتبار و مجوزهای صحیح این مسابقات مطمئن شوید.

 

داور گرامی حضور شما در اینگونه مسابقات ناخواسته وجهه و اعتبار به این افراد میبخشد!

 

اما روسای محترم سبکها، سکوت شما باعث اینگونه انحرافات در ورزش است، لطفا ساکت ننشینید.

 

ای کسانیکه آن حکم به امضای شماها است! بله با شما هستم! دست از اینکارها و عوامفریبی بردارید. اگر نمونه دیگری مشاهده کنیم، دفعه بعد بدون دستکاری منتشر میکنیم و به عنوان یک رسانه مورد را از طریق مراجع قانونی و قضایی پیگیری خواهیم کرد.

 

نکته1: تخلف مربوطه در زمان ریاست سابق فدراسیون اتفاق افتاده است.

 

نکته2: ای کسانی که داعیه پرچمداری کیوکوشین کاراته ایران و نجاتش را دارید و شاکی از تخلفاتی هستید که به زعم شما توسط سایر سبکها رخ میدهد! امیدواریم پاسخ قابل قبولی برای اعضای زیر مجموعه شان داشته باشید!

 

 

                                              التماس تفکر و شعور/ پیروز و بهروز باشید/ علیرضا هاشمی

نمايش تقويم

« April 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

سفارش طراحی وب سایت

در صورت تمايل براي دريافت نمونه کارهای ما ميتوانيد به وبسايت ما مراجعه نماييد. طراحي انواع وبسايت و فروشگاه اينترنتي و قالبهاي اختصاصي