لینکهای مرتبط

فدراسیون جهانی کیوکوشین، توهم، دروغ یا واقعیت مطلب ویژه

نوشته شده توسط  22 بهمن 1397

علیرضا هاشمی

 

 

سوال اول: آیا فدراسیون جهانی کیوکوشین وجود دارد؟ خیر، وجود ندارد

 

سوال دوم: آیا فدراسیون جهانی کیوکوشین وجود دارد؟ بله، وجود دارد

 

تعجب کردید؟ یک سوال و دو جواب؟ آیا امکان دارد؟ آیا اصولا کیوکوشین میتواند در قالب یک فدراسیون جهانی بگنجد؟ آیا کیوکوشین کاراته به المپیک خواهد رفت؟ و ...

 

ادامه این مطلب را بخوانید تا یکبار برای همیشه پاسخ سوالاتتان را بگیرید.

 

سوال اول: آیا فدراسیون جهانی کیوکوشین وجود دارد؟

 

قطعا جواب خیر است و چنین تشکیلاتی وجود خارجی ندارد. اینکه چرا گاها و توسط افرادی خاص که به یک گروه ورزشی تعلق دارند چنین تبلیغ میشود که فدراسیون جهانی کیوکوشین تشکیل شده است و ما هم تنها نماینده های تشکیلات فوق هستیم، ناشی از یک اشتباه است.

 

اشتباه بزرگ: فدراسیون

 

اشتباه بزرگ در معنای کلمه " فدراسیون " است!

 

" فدراسیون" در زبان انگلیسی از واژه لاتین foedus به معنای عهد و میثاق گرفته شده است. کاربرد این واژه عموما در سیاست است که به معنی اتحادیه ای از چند ایالت است که به شکل یک کشور اداره میشوند. به این حکومتها حکومت فدرالی میگویند.

 

البته معانی دیگری هم برای آن تعریف شده است. که بطور مشخص در 2 بخش ورزشی و اجتماعی هم کاربرد دارد.

 

در ورزش به سازمان یا انجمنی که برای اداره یک رشته ورزشی تشکیل میشود میگویند.

 

و در اجتماع یا عمومیت هم به اتحادیه های صنفی و ... گفته میشود مانند اتحادیه ای از سندیکاهای کارگری

 

معادل عربی این واژه هم کلمه اتحادیه است.

 

اما در کل میتوان فدراسیون را چنین معنا کرد: فدراسیونها موسسات عمومی غیر دولتی هستند، یعنی جزئی از دولت نیستند و جایگاه حاکمیتی ندارند و به عبارت ساده تر اینکه نمی توانند به دستگاهها امر و نهی کنند و یا مجازاتی برای مردم در نظر بگیرند.

 

 

یعنی چی؟

 

 

یعنی اینکه این واژه یک کلمه عمومی است که هر نهاد یا تشکل و تشکیلاتی با توجه به ساختار داخلی خودش و اینکه مخاطبین با ساز و کار آن آشنا بشوند، برای خودش انتخاب میکند و افراد با شنیدن کلمه فدراسیون در ابتدا یا انتهای نام این تشکیلات با ماهیت غیردولتی و ... آشنا میشوند.

 

این واژه منحصر به فعالیت خاصی نیست و هر گروهی چه اجتماعی چه ورزشی و چه بازرگانی و ... میتوانند بسته به موقعیت و نوع فعالیتشان انتخاب کنند.

 

مهمتر اینکه این واژه در انحصار دولتها هم نیست. این دقیقا همان نکته مهمی است که باعث اشتباه ما ایرانیها میشود!

 

در ایران، واژه فدراسیون تنها مختص تشکیلات ورزشی زیرمجموعه دولت استفاده میشود و دیگر هیچ ارگان یا نهاد دولتی و خصوصی ایرانی را نمیبینید که از این کلمه استفاده کند.

 

قانونگذار در ایران با توجه به اینکه تشکیلات رسمی رشته های مختلف ورزشی در دنیا با نام فدراسیون شناخته میشوند، برای (نوعی) وحدت رویه همین واژه را برای تشکیلات ایرانی فدراسیونهای جهانی همان رشته های ورزشی انتخاب کرده است.

 

سالها تکرار این کلمه (فدراسیون) برای سیستم ورزشی ایرانی و مترادف بودن این کلمه با تشکیلات جهانی همان ورزش، و از همه مهمتر عدم استعمال این واژه برای سایر تشکیلات و نهادهای ایرانی، به ذهن مخاطبان چنین القا کرده است که این کلمه منحصرا برای رشته های ورزشی است و اینکه هر رشته و تشکیلاتی که چنین نامی را برمیگزیند حتما در جهان انحصاری و تک میباشد و اعتباری مانند فیفا و ... دارد.

 

سوال اول و دوم: آیا فدراسیون جهانی کیوکوشین وجود دارد؟

 

حال به خوبی متوجه خواهید شد که چرا سوال بالا دو جواب دارد که هردو نیز کاملا درست است.

 

جواب: خیر، چون هنوز هیچ تشکیلاتی با ساختاری شبیه فدراسیون های جهانی که میشناسیم مانند فوتبال، والیبال، کشتی، وزنه برداری و ... غیر برای این رشته ورزشی بوجود نیامده است و هرگونه سخن پراکنی پیرامون این موضوع از اساس دروغ محض است و به نوعی شیادی و کلاهبرداری آشکار است.

 

جواب: بله، ده ها تشکیلات و سبک و گروه و انجمن و سازمان ... در حوزه رشته ورزشی کیوکوشین و کاراته آزاد و سایر رشته های رزمی و ورزشی وجود دارند که از چنین نام و اسامی مشابهی استفاده میکنند، که ساختاری غیرانتفاعی و خصوصی دارند. با توجه به اینکه کلمه فدراسیون یک نام عمومی است و به جز در سیاست که انحصاری است در سایر بخشها در تصرف و انحصار هیچ دولتی نیست و همه میتوانند استفاده کنند، پس قابل پیش بینی است که در هر فعالیتی چه اجتماعی چه ورزشی بسیار با این نام مواجه شویم.

 

ولی دقت کنید که استفاده از این کلمه به معنای جهانی و یونیک بودن آن نیست.

 

حال که این بحث مطرح شد بهتر است در مورد شایعاتی که پیرامون راهیابی کیوکوشین به المپیک مطرح است و یا فدراسیون جهانی کیوکوشین بپردازیم و یکبار برای همیشه به این سوالات و ابهامات بپردازیم.

 

چرا میگویم که فدراسیون جهانی کیوکوشین وجود خارجی ندارد؟

 

علاوه بر تعریف بالا که نوشتم و خواندید، دلایل متنوعی برای نبودن چنین تشکیلاتی هم هست. در این بخش سعی میکنم برای درک بهتر موضوع یک فدراسیون آشنا مانند فوتبال را مثال بزنم.

 

اول:

 

نام این فدراسیون جهانی کیوکوشین است!

 

دیگر هیچ کاراته غیرکنترلی یا آزاد یا فول کنتاکتی در دنیا وجود ندارد که در انحصار یک سبک خاص به نام کیوکوشین باشد، چون اساسا دیگر سبکی بنام کیوکوشین وجود ندارد! سبک اصلی کیوکوشین با مرگ سوسای اویاما، منحل و چند پاره شد و کیوکوشینی که الان میشناسیم در اصل برداشتهای مختلف شاگردان اویاما از کیوکوشین اصلی است که این سازمانها با یک پسوند و پیشوند شناخته میشوند.

 

موضوع دیگر اینکه حتی در زمان سوسای اویاما ( شاید پیش از ایشان هم! ) سبکهای کاراته یا رزمی با استایل مشابه کیوکوشین وجود داشته و دارند که در چند سال اخیر رشد سریع و زیادی داشته اند.

 

بنابراین اگر قرار است فدراسیونی برای این بخش ازکاراته تشکیل شود باید نامی انتخاب شود فراجناحی باشد و تعلق خاطری به سبک یا سازمان مشخصی نداشته باشد و تمام سبکهای کاراته آزاد را تحت پوشش قرار دهد، بدون در نظر گرفتن ریشه و خواستگاه آن سبک. مانند WKF ( فدراسیون جهانی کاراته کنترلی )

 

درحالیکه نام فدراسیون جهانی کیوکوشین کاراته خود فتنه برانگیز است و باعث اختلافات وسیعتر خواهد شد.

 

دوم:

 

فدراسیون جهانی باید تشکیلات منظم و برنامه مدون داشته باشد.

 

فدراسیون باید تشکیلات هم عرض در 5 قاره جهان داشته باشد مانند یوفا یا کنفدراسیون فوتبال آسیا!

 

فدراسیون جهانی باید مسابقات منظم در رده های سنی مختلف در جهان، قاره ها، مناطق جغرافیایی خاص (مانند خاورمیانه، حوزه بالتیک، اسکاندیناوی و ... ) داشته باشد.

 

فدراسیون جهانی باید لیگ منظم باشگاهی در کشورها و قاره ها و بین قاره ای داشته باشد.

 

فدراسیون جهانی باید کلاسها و درجات تعریف شده داوری و مربیگری با مدرسین شناخته شده و دانشگاهی داشته باشد.

 

فدراسیون جهانی باید برنامه ارتقا داوری و مربیگری در تمام کشورها و قاره های عضو داشته باشد.

 

این مدارک باید قابل استفاده و معتبر باشد! (بطور مثال هیچ مربی فوتبالی با درجه ملی نمیتواند روی نیمکت تیمی که در مسابقات بین المللی حضوردارد، بنشیند)

 

فدراسیون جهانی باید قابلیت جذب اسپانسر، پولدار و درآمدزا باشد و بتواند فدراسیونها و کنفدراسیونهای تحت پوشش را حمایت کند.

 

سوم:

 

نماینده فدراسیونهای جهانی در دنیا، افراد نیستند!

 

البته که هر فدراسیونی با شناختی که پیدا میکند افرادی معتمد را دارد ولی این به معنی که این افراد رابط فدراسیون جهانی با ورزشکاران و مربیان باشند، نیست!

 

یک فدراسیون جهانی برای پیشبرد اهدافش نیازمند راه اندازی تشکیلاتی هم عرض در کشورهاست مانند یک فدراسیون رسمی و دولتی!

 

بنابراین اگر سیستمی دارای چنین امکاناتی نیست، اطلاق نام فدراسیون جهانی به آن مضحک و خنده دار است.

 

چهارم:

 

اگر به تاریخچه اکثر فدراسیونهای جهانی رسمی ورزشی نگاهی بیاندازیم به یک نکته جالب برخواهیم خورد و آن اینکه این فدراسیونها در ابتدا به شکلی محدود و نامی متفاوت آغاز کرده اند و در گذر زمان و رشد ساختاری و مالی، نامشان را با توجه به گستره فعالیتشان تغییر داده اند!

 

حتی برخی از این فدراسیونها مانند فیفا از نام جهانی WORLD استفاده نمیکنند و همچنان به کلمه بین المللی International متعهد مانده اند.

 

اینکه چرا برخی سازمانهای کاراته که هیچ نشان واقعی از فعالیت جهانی ندارند، به ناگاه از کلمه جهانی استفاده میکنند، جای تفکر بیشتر دارد.

 

پنجم:

 

این تشکیلات باید توانایی جذب سبکها و سازمانهای مختلف و جلب اعتماد بزرگان و و مربیان و قهرمانان را داشته باشد.

 

ششم:

 

در یک فدراسیون جهانی همه کشورها دارای حق رای بوده و از امکانات و شرایط رشد و پیشرفت برابر برخوردار هستند.

روسای فدراسیونهای جهانی با از درون رقابتهای انتخابی با رای اعضا، انتخاب میشوند و در هیچ فدراسیونی کسیکه مبتلا به آلزایمر و پارکینسون و یا سالخورده است را انتخاب نمیکنند؟!

 

هفتم:

 

کشورها در مسابقات بین المللی و جهانی با شرایط برابر حضور پیدا میکنند و مانند سازمانهای ریز وو درشت کاراته! یک کشور با 150 بازیکن و یک کشور با 2 بازیکن نباید مسابقه ای برگزار کنند.

 

آیا کیوکوشین به المپیک خواهد رفت؟

 

خودتان با توجه به مطالب بالا به خوبی متوجه شده اید که کیوکوشین با این روش تا چند صد سال آینده هم به المپیک نخواهد رفت!

 

چطور امکان دارد ورزشی که نه قوانین داوری مشخص، نه حتی یک مسابقه منسجم در سطح قاره، برگزار کرده و هیچ تشکیلات منسجمی هم ندارد(اصولا تشکیلاتی وجود ندارد) و در هیچ کشوری فدراسیون معتبر (به رسمیت شناخته شده یا تاسیس شده توسط دولت ) وجود ندارد. بتواند به المپیک راه پیدا کند؟

 

حتی اگر در خوشبینانه ترین حالت فرض کنیم که فدراسیونی نیز وجود دارد که تمام فاکتورهایی که در بالا ذکر کردم داشته باشد، باید سالها مسابقات مختلف برگزار کند و خودش را در گایسف ( قبلا اسپورت آکورد ) بود به ثبت برساند و پس از کسب امتیازهای لازم عضو کمیته بین المللی المپیک ( نهاد جهانی المپیک) بشود و هروقت روسای این سازمان تصمیم گرفتند، آیا وارد المپیک بشوند یا نشوند؟

 

و البته این موارد سوای این نکته است که باید سایر شرایط المپیک را نیز داشته باشند، شرایطی مانند نداشتن خشونت افراطی، رعایت موارد ایمنی ورزشکار، علاقمندان زیاد در دنیا، پخش تلویزیونی، منحصر نبودن این ورزش به چند کشور خاص و فراهم بودن شرایط برابر برای همه کشورها، حضور افراد با ملیتهای مختلف در تشکیلات اداری فدراسیون فوق و توانایی جذب مخاطب و اسپانسرهای مالی!

 

دقیقا به همین دلایل آخر است که حذف از المپیک رشته هایی چون وزنه برداری، کشتی آزاد، تکواندو و... را تهدید میکند و هرسری شاهد ورود و خروج برخی رشته ها از المپیک هستیم.

 

جریان ماتسویی؟

 

اما شایعه حضور کیوکوشین در المپیک از سازمان ماتسویی آغاز شد، علیرغم اینکه در سایت رسمی این سازمان به روشنی توضیح داده شده بود ولی در انتشار اخبارش در ایران شاهد بدسلیقگی و گاها نشراکاذیب بودیم.

 

کانچو ماتسویی رییس شاخه اصلی کیوکوشین هست، پیش از المپیک . حتی پیش از اینکه مشخص شود که آیا کاراته وارد المپیک توکیو خواهد شد یا خیر! در تفاهم نامه ای که با فدراسیون کاراته ژاپن امضا میکند متعهد میشود که از تمام امکانات و قدرتش در جهت تحقق این رویا و مجاب کردن دولت ژاپن جهت معرفی این رشته ورزشی به المپیک توکیو استفاده کند و حمایت کامل کند. ( ظاهرا این میثاق نامه حمایت و اتحاد با سایر سبکها نیز بسته شده بود)

 

پس از اینکه کاراته به المپیک راه پیدا کرد، ماتسویی تصمیم گرفت چند نفر از قهرمانان این سبک را زیر نظر اساتید فدراسیون کاراته ژاپن به شیوه کاراته کنترلی آموزش بدهد تا بتوانند با کسب سهمیه، جواز حضور در المپیک را پیدا کنند و کیوکوشین هم دارای نماینده باشد. ولی به شیوه کنترلی مبارزه کنند!

 

نکته جالب اینکه ماتسویی اینکار را برای سایر نمایندگان و کشورها ممنوع کرد؟!چرا؟

 

نمیدانیم شاید ترسید که اولین کیوکوشین کاری که در المپیک مقام می آورد یک غیر ژاپنی یا حتی یک ایرانی باشد؟؟

 

واقعیت این است، کیوکوشین در المپیک نخواهد بود و تنها چند کیوکوشین کار آن هم در صورت توانایی کسب سهمیه میتوانند عضو تیم ملی ژاپن شوند. که البته کار چندان شاق و عجیبی هم نیست!!

 

هر کیوکوشین کاری میتواند با تمرین روش مبارزه کنترلی، و کسب قهرمانی به اردوی تیم ملی راه پیدا کند و با کسب سهمیه های لازم، وارد المپیک بشود. به همین سادگی

 

نمونه اش هم بارها اتفاق افتاده است و قهرمان کاراته کنترلی مسابقات جهانی آتش نشانها، یک کیوکوشین کار ایرانی است!

 

ختم کلام:

 

امیدوارم این مقاله به خوبی پاسخگوی سوالات و ابهامات علاقمندان کاراته آزاد شده باشد و از همه مهمتر اینکه بتوانید به ساده گی راست و دروغ را تشخبص دهید.

 

درحال حاضر هیچ فدراسیون جهانی کیوکوشین و حتی کاراته آزادی وجود ندارد و در بهترین حالت یک سبک کوچک و یا تشکیلات محدود هستند که به گروهی خاص خدمات رسانی میکنند یا به خدمتشان میرسند!!!

 

المپیک نه تمام ورزش است و نه کاملترین! البته حضور در رویدادی که از همه رنگها و ملیتها هستند هیجان انگیز است ولی بدانیم که ورزش و رشته ورزشی در ابتدا یک علاقه شخصی است و هر رشته ای سطح مختلفی از سلایق را در بر میگیرد.

 

بیش از 500 فدراسیون رسمی ورزشی در دنیا وجود دارد که تنها 52 تا در ایران تشکیلات دولتی دارند و از این تعداد هم تنها 20 و چند تا در المپیک حضور دارند و به جرات میتوانم بگویم که بجز دوومیدانی، شنا و ژیمناستیک هیچ رشته ای نمیتواند مطمین باشد که دوره بعد المپیک را خواهد دید یا خیر.

 

از طرفی قهرمانی در یک رشته غیرالمپیکی به این معنا نیست که شما حتما در یک رشته المپیکی هم قهرمان خواهید شد وتوصیه میکنم به جای اینکه ذهن خودمان را درگیر اموری کنیم که نه تنها هیچ اثری ندارد، بلکه تا سالیان سال هم رخ نخواهد داد. به ورزشی که عاشقش هستید مشغول شوید.

 

من یک کیوکوشین کار هستم و اگر به 26 سال پیش هم بازگردم، دوباره همین رشته را انتخاب خواهم کرد و بس.

 

 

مراقب شیادان و کلاهبردارن باشید. / پیروز و بهروز باشید / علیرضا هاشمی

نمايش تقويم

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

سفارش طراحی وب سایت

در صورت تمايل براي دريافت نمونه کارهای ما ميتوانيد به وبسايت ما مراجعه نماييد. طراحي انواع وبسايت و فروشگاه اينترنتي و قالبهاي اختصاصي