لینکهای مرتبط

کاراته، المپیک 2024 پاریس، شانس بودن مطلب ویژه

نوشته شده توسط  04 اسفند 1397

علیرضا هاشمی

 

 

به احتمال زیاد تا الان این خبر را شنیده اید که فرانسه کاراته را به المپیک پاریس معرفی نخواهد کرد. خبری که توسط اسپینوزا رییس فدراسیون جهانی کاراته منتشر شد.

 

خبری که به نوعی کاراته جهان را در شوک فرو برد. البته پیش از این و بارها صراحتا گفته بودیم که امکان حضور کاراته در المپیک 2024 نخواهد بود.

 

دلایل من برای پیش بینی این موضوع چندان عجیب نبود و همچنان آن دلایل به قوت خود باقی است. ولی هنوز کاراته کامل حذف نشده است و امکان حضورش وجود دارد!

 

کاراته از کجا ضربه خورد؟

 

مهمترین و سهمگین ترین ضربه را، کاراته  نه از مخالفانش بلکه از کشور مادر یعنی ژاپن خورد! زمانیکه ژاپن میتوانست 2 رشته ورزشی را به عنوان میهمان به کمیته بین المللی المپیک در بازیهای توکیو معرفی کند در کمال تعجب، بیسبال و بولینگ را پیشنهاد دادند و فقط زمانیکه تعداد این رشته ها از 2 به 5 رسید کاراته را نیز در لیست رشته های پیشنهادی اش قرار داد!

 

وقتی که کشور مادر یک ورزش از معرفی آن رشته ورزشی استنکاف می ورزد، از سایر کشورها چه انتظاری دارید؟

 

چرا معتقد بودم که کاراته در المپیک ماندگار نخواهد شد؟

 

دلایل متونع و زیادی برای بررسی این موضوع وجود دارد و همانطور که در بخش بالا اشاره شد، مهمترین و سخت ترین ضربه را کاراته از کشور مادریش خورد.

 

اما باید نکات چندی را هم در نظر گرفت، که البته شرط لازم نیست ولی قطعا تاثیرگذار است.

 

حامی سیاسی:

 

ورزش کاراته به شدت از نداشتن یک سیستم سیاسی حامی یا کشور حمایت کننده در مضیقه است و برعکس رشته مشابه یعنی تکواندو، در این مورد نقطه ضعف اساسی دارد.

 

حامی مالی:

 

در حالیکه اکثر فدراسیونهای ورزشی جهان توانسته اند اسپانسر و حامی مالی اختصاصی داشته باشند، فدراسیون جهانی کاراته هنوز نتوانسته است که یک اسپانسر دائمی و قوی داشته بباشد.

 

مدیریت جهانی کاراته:

 

چند دستگی در کاراته کاملا مشهود است و علیرغم اینکه چنین نشان داده میشود که مدیریت در این فدراسیون یکپارچه است ولی اختلافات این فدراسیون با فدراسیون کاراته ژاپن در  نحوه اداره کاراته دنیا وجود دارد.

 

شاید بگویید خیر! ولی توجه شما را به این نکته جلب میکنم که بحث حضور کاراته در المپیک زمانی جدی شد که فدراسیون جهانی کاراته به یک تفاهم با فدراسیون کاراته ژاپن رسید و تا قبل از آن تلاشهای فدراسیون جهانی ناکام مانده بود.

 

نحوه انتخابی المپیک:

 

به عنوان یک تماشاچی، نوع گزینش و کسب سهمیه المپیک بسیار پیچیده و پرهزینه است، در هیچ رشته ورزشی چنین پیچیده گی را شاهد نیستیم.

 

حضور یک ورزش رزمی:

 

اگر منظور حضور یک رشته رزمی باشد، فرانسه ورزش رزمی اختصاصی خودش به نام ساواته را دارد و اگر منظور معرفی یک ورزش بومی باشد، قطعا ساواته را معرفی خواهد کرد.

 

فرانسه و کاراته:

 

از جمله امیدواری های مدافعان حضور کاراته در المپیک 2024 این بود که فرانسه از جمله مدعیان کاراته در دنیا است! ولی ظاهرا این افراد کشورهای قدرتمند در کاراته از جمله ژاپن و ایران، ترکیه، روسیه، ایتالیا و...را فراموش کرده بودند و یا کشورهاییکه که تک ستاره دارند مانند اذربایجان، عربستان، انگلستان، مصر، هنگ کنگ و ...

 

بنابراین گفتن این سخن که فرانسه برای بالا بردن تعداد مدالهایش، کاراته را به جمع ورزشهای المپیک اضافه خواهد کرد، بی پایه و اساس بود.

 

امتیاز ملی:

 

معرفی چند رشته ورزشی، امتیازی است که کمیته بین المللی المپیک برای کشورهای میزبان قرار میدهند که باعث بهتر دیده شدن ورزشهای بومی یا پرطرفدار آن کشور را و استقبال مردم آن کشور از المپیک بشود و قطعا کشوریکه دهها میلیارد دلار هزینه این مسابقات میکند به این راحتی و ساده گی از این امتیاز چشم پوشی نمیکند و در اختیار دیگران قرار نمیدهد.

 

مطالب بالا از جمله مهمترین دلایلی بود که معتقد بودم کاراته بیش از یک المپیک را به چشم نخواهد دید.

 

امکان حضور کاراته در المپیک 2024 وجود دارد!

 

اما چرا میگویم که امکان حضور کاراته در المپیک وجود دارد؟ به دلایل زیر:

 

کمیته بین المللی المپیک برای اضافه کردن و یا حذف کردن یک رشته ورزشی ملاکهای گوناگونی را لحاظ میکند از جمله:

 

تعداد بالای بینندگان تلویزیونی مسابقات کاراته (نشان از استقبال و علاقه مردم دارد)

 

تعداد کشورهایی که حق پخش مسابقات کاراته را میخرند (نشان از اهمیت آن رشته ورزشی در بین شبکه های تلویزیونی و دولتها دارد)

 

نحوه توضیع مدالها! (توضیح اینکه اگر کشورهای کسب کننده مدال متنوع و گستره جهانی داشته باشد نشان از علاقه جهانی به ان ورزش دارد)

 

نحوه مدیریت فدارسیون جهانی آن رشته و امکان تاثیرگذاری و حضور سایر کشورها در مناسب مدیریتی (نشان از سیستم باز فدراسیون فوق دارد)

 

و حضور برندهای معتبر جهانی به عنوان اسپانسر تیمها و مسابقه

 

بنابراین اگر کشورهای عضو این فدراسیون جهانی بتوانند در المپیک 2020 توکیو یک نمایش قدرتمند و شوی تبلیغاتی و عامه پسند ارائه کنند. کمیته بین المللی المپیک این رشته ورزشی را به رسمیت خواهد شناخت و دیگر نیازی به حضورمشروط و غیره نخواهد بود.

 

از طرفی و با توجه به اینکه، پروسه انتخاب یا حذف رشته های ورزشی چندبار صورت میگیرد( همانطور که در مورد کاراته شاهدش بودیم) بنابراین نمیتوان با قطعیت خبر از حذف یا ابقای کاراته در المپیک داد و زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد.

 

 

                                                              پیروز و بهروز باشید/ علیرضا هاشمی

نمايش تقويم

« July 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

سفارش طراحی وب سایت

در صورت تمايل براي دريافت نمونه کارهای ما ميتوانيد به وبسايت ما مراجعه نماييد. طراحي انواع وبسايت و فروشگاه اينترنتي و قالبهاي اختصاصي