لینکهای مرتبط

هیاهویی برای هیچ؟! مطلب ویژه

نوشته شده توسط  30 فروردين 1398

علیرضا هاشمی

 

 

خبر ساده بود. تیم ملی نوجوانان کاراته ایران به مسابقات مالزی اعزام نخواهد شد!

 

 

شاید جامعه کاراته شوک زده این خبر باشد ولی " مبارز امروز" در مقاله " چشمک نورچشمی ها به کاراته" که در لینک زیر قابل مشاهد است:

http://mobarezemruz.ir/index.php/2015-12-25-02-59-56/item/11231-2019-01-21-15-42-15

 

 

و همینطور " موضوع انشاء: از نظر شما رییس فدراسیون چگونه باید باشد! "

 

http://mobarezemruz.ir/index.php/2015-12-25-02-59-56/item/11222-2018-12-19-20-25-25

 

به خوبی شرایط امروز را پیش بینی کرده بودیم. بخشی از مقاله فوق به این شرح است:

 

" اگر مطلب قبلی اینجانب را مطالعه کرده باشید به خوبی با نظر من و گزینه مطلوب برای پست ریاست فدراسیون کاراته اشنا هستید، ولی از آنجا که آن مطلب باعث سوتفاهم هایی شده بود (علیرغم اینکه کاملا روشن و مشخص بود ) توضیحاتی را اضافه میکنم.

 

کاراته ایران در مسیر صحیحی قرار گرفته است و روند رشد خودش را در اسیا و جهان ادامه میدهد.

 

کسب عناوین قهرمانی در جهان و اسیا، رنکینگ بالای ورزشکاران ایران، حضور تعداد زیادی از مربیان ایرانی در کشورهای مختلف، کسب جایگاههای جهانی داوری و فنی، تدریس قهرمانان و مربیان ایرانی در سایر کشورها، درخواستهای متعدد برای برگزاری اردوهای مشترک، دعوت نامه برای تیم های ایرانی و ... همگی نشان از جایگاه ارزنده و ویژه کاراته ایران دارد.

 

رسیدن به این جایگاه در وهله اول و مهمتر، مدیون زحمات و تلاش مربیان و اساتید کاراته است که با کشف و پرورش استعدادهای ورزشی تیم ملی و کاراته ایران را غنا بخشیدند.

 

و در مرتبه بعد مدیریت حاکم بر فدراسیون بوده است که همگی از جامعهکاراته ایران بودند و با شناخت درست از ظرفیتهای کاراته کشور در رفع موانع و جایگزینی کمبودها تلاش کردند.

 

به نظر ما در انتخابات پیش رو، نامزدهای پست ریاست نباید و نیازی هم نیست که در مورد برنامه ریزی و ... برای کاراته ایران صحبت کنند! چون کاراته راه خود را پیدا کرده است و اگر روسا مانعی ایجاد نکنند خودش راه خودش را طی میکند!

 

به نظر من، تنها پرسش مهم و جدی که نامزدها باید در موردش پاسخ بدهند، راهکارهای جذب پول و درآمد برای کاراتهاست.

 

کاراته ایران برای انکه موفق به کسب سهمیه لازم جهت ورود به المپیک بشود در دوسال باقی مانده تا المپیک، باید حدااقل در 24 رویداد جهانی و رنکینگ دار کاراته شرکت کند تا با جمع آوری امتیازات لازم بتواند وارد المپیک شود.

 

غیبت از حتی یک مسابقه – دقت کنید! حتی یک مسابقه – میتواند تاثیری مستقیم و غیرقابل انکار در عدم راهیابی به المپیک داشته باشد.

 

بنابراین با احترام به تمام نامزدهای پست ریاست فدراسیون کاراته، که همگی از مدیران خوشنام کاراته و ورزش کشور هستند، در این زمان تنها نکته مهم و سوال اساسی برای کاراته ایران یک کلمه است: پول

 

نه تنها باید هزینه این اعزامها که با توجه به نرخ دلار و یورو، (هر اعزامی کمتر از 500 ملیون تومان هزینه ندارد) تامین کند. بلکه حمایت مالی از ورزشکاران ملی پوش نباید فراموش شود تا این ورزشکاران بدون دغدغه و نگرانی به تمرینات خودشان بپردازند و البته هزینه های جنبی مانند اردوهای مشترک و ...

 

با این دیدگاه، چنین نوشتم که حتی اگر یک مدیر غیرکاراته ای و یا غیرورزشی هم که توانایی تامین نیازهای مالی را داشته باشد هم اگر در راس فدراسیون قرار گیرد، چندان به خطا نرفته ایم."

 

 

و

 


" ولی الان نیاز کاراته فقط یک چیز است و کسانیکه رای میدهند تنها باید همین یک سوال را از کاندیداها بپرسند؟

  پول

مدیر آینده فدراسیون باید از جنس اقتصاد و بازار باشه و بتواند منابع مالی خوب و قابل اعتماد برای فدراسیون فراهم کند.

 

تعارف نداریم! کاراته برای اینکه بتواند سهمیه ورود به المپیک را کسب کند، نیازمند حداقل 10 اعزام سالیانه به اردوها و مسابقات متنوع است، از آسیایی و جهانی بگیر تا لیگهای ریز و درشت کاراته وان.

 

با توجه به تورم و شرایط اقتصادی فعلی هر اعزام حداقل 500 ملیون تومان، خرج برمیدارد و بودجه کمکی وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک اگر به موقع هم برسد که معمولا نمیرسد! با کسر هزینه های فدراسیون کاراته به زحمت میتواند 10 درصد این هزینه ها را جبران کند.

 

در نظر بگیرید که اعزام فقط شامل ورزشکاران نیست و داوران و مربیان را هم شامل میشود.

 

تا الان هدف مدیران فدراسیون، تامین مالی این هزینه ها از جیب ورزشکاران و مربیان و سبکها بوده است.

 

تمام تغییرات ریز و درشت و دستورالعملهای فدراسیون یا در کسب درآمد بوده و یا کم کردن هزینه ها!

 

البته اکثر این کارها خوب است و شاید در مواردی دیر هم شده باشد.

 

ولی توجه کنید که صدای اعتراض خیلیها هم به گوش میرسد.

 

به نظر من، پیروزی در رقابتهای آسیایی و جهانی و در نهایت المپیک بسیار ساده و آسان است و نیاز به برنامه ریزی عجیب و غریبی ندارد؟!

 

کاراته در عالیترین شکل اش یک ورزش انفرادی است و شرایط روحی و آمادگی بدن ورزشکار در کنار تجربیات بین المللی نقش اساسی را ایفا میکند و اگر این ورزشکار از نظر مالی تامین باشد و دغدغه ای نداشته باشد، میتوان گفت که بیش از نیمی از مسیر را طی کرده ایم.

 

کاراته ایران نیازمند یک مدیر توانا در کسب منابع مالی مطمئن و کامل است تا بتواند بدون دغدغه تمام اعزامهای برون مرزی، اردوهای داخلی و بین المللی و ... تامین کند.

 

آقایان و خانمهایی که حق رای دارید، لطفا به این نکته دقت کنید، به کسی رای دهید که از فردای انتخاب، کاسه چه کنم چه کنم دستش نگیرد. "

 

 

ملاحظه کردید؟ بجای اینکه دنبال این باشید که آیا مجوز صادر شده است یا خیر؟ و چرا و به چه علت تیم ملی نرفته است و دنبال فرضیه های بیهوده و تخیلی باشید! جواب خیلی ساده است! فدراسیون توان مالی جهت اینگونه اعزامها را ندارد.

 

فدراسیون کاراته برای اینکه بتواند سهمیه المیپک را کسب کند و سایر مسابقات را در رده های مختلف سنی تیم اعزام کند.

 

بدون تعارف نیاز به سالانه بین 12 الی 15 میلیارد تومان پول نقد است که در حال حاضر تنها یک دهم این مبلغ در قالب بودجه وزارت ورزش در دسترس است و بس.

 

منتقدان عزیزی که دنبال مقصر میگردند، و در قامت کارشناس انواع و اقسام تئوری ها را مطرح میکنند، کمی هم به این موضوع بپردازند که در این شرایط چه باید کرد و فدراسیون کاراته چگونه باید کسب در آمد کند؟

 

دسته گل وزارت ورزش!

 

در ابتدای سال جدید وزارت ورزش با اعلام کسر 30 درصدی از بودجه فدراسیونهای ورزشی یک شوک دیگر به ورزش کشور وارد کرد.

 

از آنجا که همان مبلغ اعلامی هم گاها در زمان مورد نیاز و مناسب به فدراسیونها پرداخت نمیشود و نسبت به هزینه جاری فدراسیونها هم مبلغ کمی است! از همین حالا باید منتظر یکسری تغییرات در برنامه های آینده فدراسیونهای ورزشی از جمله فدراسیون کاراته باشیم که محتمل ترین گزینه برای جبران این کسری بودجه کنسل کردن برخی اعزامها و بالا رفتن قیمت خدمات به جامعه کاراته باشیم.

 

المپیک 2020! فرصتی برای ساختن یا تله ای برای سوختن!

 

الان مشخص شده که المپیک 2020 تنها یک مهمانی تشریفاتی و پرخرج برای کاراته است و در المپیک 2024 شاهد حضور کاراته نخواهیم بود. ( این موضوع را هم پیش بینی کرده بودیم!) جالب اینکه خبر رسیده که ظاهرا کاراته از المپیک آسیایی 2022 هم حذف شده است و یا خواهد شد!

 

سوالی که کارشناسان محترم باید بپرسند این است که با توجه به این شرایط چه لزومی دارد که فدراسیون کاراته تمام امکانات و خدماتش را معطوف به کاری کند که عملا تنها یک مسابقه تشریفاتی خواهد بود و هیچ سود و اثری برای کاراته ایران و ورزش کشور نخواهد داشت؟ ( البته با توجه به نبود بودجه بعید میدانیم که تیم ملی بتواند در رقابتهای گزینشی هم شرکت کند! )

 

آیا سوزاندن نسل اینده کاراته ایران که سرمایه های این ورزش و کشور هستند برای رقابتهایی که تنها یکبار خواهد بود و نه بیشتر! کاری عاقلانه است؟

 

راستی مگر هزینه تیم های المپیکی را کمیته ملی المپیک پرداخت نمیکند؟

 

بد! زشت! ناراحت کننده!

 

اینکه سفر تیم نوجوانان لغو شد، اتفاقی ناراحت کننده و دردآور بود ولی زشت تر از آن اینکه چرا به بچه ها دیر اطلاع دادند و خیلی از این افراد زمانیکه عازم تهران بودند متوجه موضوع شدند؟

 

سرگردانی در تهران! طی کردن صدها کیلومتر مسافت! فصل امتحانات! ضربه روحی به بازیکن و خانواده و ... را چه کسی باید پاسخگو باشد؟

 

پیشنهاد به فدراسیون کاراته!

 

با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی فعلی عملا بسیاری از نهادهای مالی با مشکلات پیچیده ای روبرو شده اند که عملا جایی برای ورزش و ورزشکار در برنامه هایشان نمی بینند.

 

نویسنده بخاطر دارد که زمانی، دولت برای حمایت بهتر فدراسیونهای ورزشی، برخی از وزارتخانه ها و ارگانهای مالی خودش را مجبور به همکاری با وزارت ورزش (سازمان تربیت بدنی سابق) و کمیته ملی المپیک کرده بود. و این مجموعه ها با دستور مستقیم رییس جمهور باید هزینه های جاری برخی رشته های ورزشی را برای المپیک برعهده میگرفتند.

 

پیشنهاد میدهیم که فدراسیون کاراته برای رفع مشکلات مالی به این مورد با جدیت فکر کند.

 

و اینکه نهادهای اقتصادی کوچکتر و خصوصی تر را جذب و فعال کنیم که در بخش بعدی توضیح خواهم داد.

 

ختم کلام اینکه:

 

معتقدیم که این مورد اولی و آخری نخواهد بود و باید شاهد لغو سفرها و مسابقات دیگری هم باشیم.

 

شنیدیم که تلاشهایی صورت گرفته که از داخل استانها و خانواده ها هزینه اعزام مهیا شود که این تلاش را ارج می نهیم و امیدواریم به نتیجه برسد و شاهد حضور این تیم در مسابقات اسیایی باشیم.

 

شاید برخی این اقدامات را دستاویزی برای حمله به فدراسیون کاراته قرار دهند ولی ما معتقدیم این حرکت که در استانها و خانواده ها در حال انجام است، نام دیگرش اسپانسرینگ است!

 

یعنی حمایت مالی از ورزشکار! حال به جای یک ارگان یا نهاد مالی بزرگ! در یک شکل کوچکتر و توسط خانواده ها و برخی سازمانها و نهادهای کوچکتر انجام میگیرد.

 

بنابریان بجای منفی بافی، چینی بی اندیشیم که مثلا یک نهاد اقتصادی یا دولتی کوچک از ورزشکار همشهری اش حمایت کرده است و در جهت تشویق و گسترش این مهم گام برداریم.

 

به نظر نویسنده، دادن راه حل و نشان دادن یک مسیر روشن در این شرایط سخت و دشوار هنر است و گرنه واون و شیون راه انداختن و بازگو نمودن مشکلات و کوبیدن بر طبل ناتوانی و ناراحتی و دل نگرانی که کاری ندارد و پیرزن های فامیل خیلی بهترش را بلد هستند.

 

 

 

                                                     پیروز وبهروز باشید / علیرضا هاشمی

نمايش تقويم

« July 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

سفارش طراحی وب سایت

در صورت تمايل براي دريافت نمونه کارهای ما ميتوانيد به وبسايت ما مراجعه نماييد. طراحي انواع وبسايت و فروشگاه اينترنتي و قالبهاي اختصاصي