لینکهای مرتبط

موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398

یکی از سوالات متداولی که اکثر ورزشکاران، مخصوصا بدنسازها برایشان مطرح است، تاثیر رابطه‌ی جنسی بر روی عضلات بدن، و ورزش است. با توجه به اهمیت این موضوع، سعی کرده‌ام تا با زبان ساده، در این مقاله خوانندگان عزیز را در این مورد آگاه سازم

 

معرفی هرمون های جنسی و تاثیر آنها بر بدن

این مطلب، نتیجه‌ی تحقیقات و مقالات روز دانشگاه‌های دنیا، بهمراه تجربیات و دانش شخصی است، که برای شما گردآوری شده است.


1. تستوسترون (testosterone)

تستوسترون، از هورمون‌های استروئیدی مهم موجود در بدن انسان است که اثرات آنابولیک (سازنده، و رشد دهنده) دارد. بدن هر مرد زیر ۳۰ سال، به طور متوسط، ۲۰ برابر بدن یک زن، تستوسترون تولید می‌کند. ساختمان اصلی تشکیل دهنده‌ی تستوسترون نیز، کلسترول است.

https://seemorgh.com/images/seemorgh/icon/related-icon.jpg"); background-position: right top; background-repeat: no-repeat; color: rgb(128, 128, 128); padding-right: 25px;">بیشتر بدانید : افزایش هورمون تستوسترون چه مزایا و معایبی برای مردان دارد؟


2. دوپامین (dopamine)

دوپامین هورمونی در مغز است که با توجه به کم و زیاد شدنش، باعث افزایش یا کاهش انرژی، شادی، و بی حوصلگی در انسان می‌شود.

https://seemorgh.com/images/seemorgh/icon/related-icon.jpg"); background-position: right top; background-repeat: no-repeat; color: rgb(128, 128, 128); padding-right: 25px;">بیشتر بدانید : رژیم غذایی دوپامین چیست و چگونه کار می کند

3. اکسی‌توسین (oxytocin)

اکسی‌توسین نیز هورمونی در بدن است در بوجود آوردن حس آرامش، عشق، اعتماد بنفس، و … کاربرد دارد. یکی از مهم‌ترین هورمون‌هایی که در رفتار جامعه بسیار تاثیر گذار است و کمتر از آن یاد می‌شود.

https://seemorgh.com/images/seemorgh/icon/related-icon.jpg"); background-position: right top; background-repeat: no-repeat; color: rgb(128, 128, 128); padding-right: 25px;">بیشتر بدانید : هورمون اکسی توسین یا هورمون حفظ رابطه های عاشقانه!

4. هورمون لوتئینه کننده (LH)

هورمون لوتئینه کننده هورمونی است که از بخش قدامی غده‌ی هیپوفیز آزاد می‌شود. این هورمون از دو جزء گلیکوپروتئینی ساخته شده‌است. این هورمون در رشد و بلوغ اندامهای جنسی و صفات ثانویه جنسی موثر است. ترشح این هورمون توسط هورمون آزادکننده گنادوتروپین‌ها که از هیپوتالاموس آزاد می‌شود تنظیم می‌گردد. این هورمون موجب تخمک گذاری و ایجاد جسم زرد در خانمها می‌شود. در مردان همین هورمون (ICSH) با تحریک سلولهای لایدیگ بیضه موجب ساخت و ترشح تستسترون میشود. 


5. کورتیزول (cortisol)

کورتیزول، توسط غده‌ی هیپوفیز، و در پاسخ به انواع استرس‌ها تولید می‌شود، و یکی از مضرترین هورمون‌ها برای ساخت عضله و نگهداری از آن محسوب می‌گردد.

پس از اتمام رابطه و ارضای جنسی، سطح تستوسترون بدن شما، برای مدتی دچار افت شدیدی می‌شود. همچنین، بدلیل پدیدار شدن هورمون لوتئینه کننده (LH)، دوپامین نیز کاهش می‌یابد و بعد از حدود ۲۰ دقیقه، کورتیزول افزایش پیدا می‌کند. البته جای نگرانی نیست، چرا که هورمون اکسی‌توسین، تولیدش شروع می‌شود، و پس از تقریبا ۴ ساعت همه چیز به حالت نرمال خود باز می‌گردد.

در طی این فرایند، پس از اینکه مهم‌ترین عامل رشد عضله، یعنی تستوسترون به پایین‌ترین سطح خود می‌رسد، LH توسط غده هیپوتالاموس یا زیرنهنج تولید شده، یا اگر بخواهیم ساده‌تر بگوییم، غده‌ی هیپوفیز دستور ترشح تستوسترون را به بیضه‌ها ارسال خواهد کرد.


تسریع فرایند تولید تستوسترون

برای تسریع فرایند تولید تستوسترون پس از ارضای جنسی، راه‌های طبیعی متعددی وجود دارد. بهترین توصیه، خواب و استراحت عمیق و کافی پس از رابطه است، چرا که به تولید هورمون رشد (GH) و ایجاد تعادل در سطح تستوسترون کمک بسزایی می‌کند. بعلاوه، خواب به کاهش کورتیزول تولید شده نیز کمک می‌کند.

 در ساعات پس از رابطه‌ی جنسی خود، از مصرف مواد قندی و کربوهیدراتی دوری کنید، چرا که باعث کاهش سرعت یا میزان تولید تستوسترون می‌شود.

به خاطر داشته باشید که کیفیت تغذیه‌ی شما نیز در سرعت این فرایند نقش مهمی دارد. شما می‌توانید با انتخاب مواد غذایی همچون پیاز، فلفل، دارچین، و… نیز به بالا بردن سطح تستوسترون خودتان کمک کنید.

یکی دیگر از راه‌های افزایش تستوسترون، انجام ورزش‌های قدرتی و شدید است. بعنوان مثال، اگر تمرین اسکات را صحیح و اصولی انجام دهید، قطعا تستوسترون بسیار زیادی ترشح خواهد شد. حتی در مواردی گزارش شده که صدای ورزشکار برای دقایقی پس از اجرای تمرین اسکات، کلفت می‌شود!


چه زمانی سطح تستوسترون طبیعی خواهد شد؟

تقریبا یک هفته پس از ارضای جنسی، سطح تستوسترون شما، بصورت خودکار به بالاترین حد خود خواهد رسید، و در صورتی که مجددا رابطه‌ی جنسی نداشته باشید، غده‌ی هیپوفیز دستور به توقف تولید تستوسترون می‌دهد.

https://seemorgh.com/images/seemorgh/icon/related-icon.jpg"); background-position: right top; background-repeat: no-repeat; color: rgb(128, 128, 128); padding-right: 25px;">بیشتر بدانید : عوارض تستوسترون پایین در مردان

چه زمانی پس از رابطه‌ی جنسی ورزش کنیم؟

توصیه می‌کنم که حداقل ۲۴ ساعت بعد از رابطه را برای ریکاوری در نظر بگیرید، و از اجرای تمرینات سنگین خودداری کنید. همچنین استراحت کافی و تغذیه‌ی مناسب داشته باشید، تا هم از نظر بدنی، و هم از نظر ذهنی آمادگی اجرای جلسه‌ی تمرینی بعدی خود را کسب کنید.


ورزشکارانی که استروئید استفاده می‌کنند چطور؟

استفاده بیش از حد هومورن‌های خارجی، باعث تبدیل به استروژن خواهد شد، که مشکلات خاص خود را به دنبال دارد. مانند به اصطلاح آب افتادن زیر پوست، ژنیکوماستی (سینه‌ی مردانه)، کاهش میل جنسی، و عوارض جانبی دیگر نظیر ریزش موها یا کلفت شدن صدا، یا رویش موهای زائد.

ورزشکارانی که از استروئیدها استفاده می‌کنند، پس از هر بار رابطه‌ی جنسی، دوره‌ی ریکاوری سخت‌تری را پشت سر می‌گذارند. در این گروه از ورزشکارها، بازگشت تستوسترون به حالت طبیعی، در زمان کم، تقریبا ناممکن است. بهمین دلیل برای ریکاوری کمبودها، آسیب بیشتری به عضلات وارد خواهد شد.

امیدوارم تمام خوانندگان عزیز، در کنار خواستن اندامی زیبا، سلامتی خود را نادیده نگیرند.

منتشرشده در مجله ورزشی
سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398 ساعت 10:29

عامو! کمیته فنی چه کارمونه؟ چه کارتونه؟

علیرضا هاشمی

 

 

حسن طباطبایی از جمله مدیران کاربلد وزارت ورزش است و شاید رازماندگاری او نیز همین نکته است که وزارت ورزش هروقت نیاز دارد سراغ ایشون میرود.

 

انتصاباتی که ایشان چه در دوره سرپرستی و چه در این دوره انجام داده اند جالب توجه است و مرور زمان نیز نشان داده که انتخاباتی اگاهانه و درست بوده است.

 

ولی بی تعارف چه در دوره سرپرستی و چه اکنون همیشه منتقد تشکیل کمیته فنی و از همه مهمتر ریاست یک فرد خاص بر این کمیته بودم، هستم و خواهم بود.

 

 

1

 

 

چون اساسنامه و شرح وظایف کمیته فنی در سایت فدراسیون وجود نداشت! اول رفتیم سراغ فدراسیون و خواستیم که شرح وظایف کمیته فنی را برای ما ارسال کنند و یا اگر در سایت است راهنمایی کنند تا خودمان مشاهده کنیم!

 

جوابی که دادند خیلی جالب بود؟ اساسنامه در حال تدوین است!

 

یعنی کمیته ای که هنوز اساسنامه و دستورکار مشخصی ندارد و اصلا معلوم نیست ترکیب چینش افراد چگونه است! درحال تشکیل شدن است؟!

 

مثل این میماند که قراره یک وزارتخانه تشکیل بشود و اسم هم دارد ولی خودشان هم نمیدانند قرار است چکار کنند!

 

2

 

با توجه به این موضوع تصمیم گرفتیم که خودمان براساس حدسیات و سوابقی که پیش از این از کمیته سابق داشتیم، کار این کمیته را حدس بزنیم و آنالیز کنیم.

 

قبلش هم خاطر نشان میکنیم که اساسا و اصولا مخالف چنین کمیته ای هستیم.

 

3

 

کمیته فنی قرار است در کدام بخش کاراته وارد شود؟

 

 

در امورات تیم های ملی دخالت کند؟ که دخالت مستقیم در کار سرمربی تیم است.

 

در امورات مربوط به داوری دخالت کند؟ که این هم دخالت در کار کمیته داوران است.

 

و ... یعنی اگر هدفش اثرگذاری در بخشی از کاراته باشد مستقیما با مدیریت آن بخش کنتاکت خواهد داشت.

 

اگر هدفش ارائه راه حل باشد نیز بازهم به نوعی دخالت تعبیر میشود.

 

4

 

اقای طباطبایی در نظر داشته باشید که این کمیته هر تصمیمی که بگیرد در نهایت بدون امضا شما اعتباری نخواهد داشت.

 

این تصمیمات اگر به شکست منجر شود! قطعا و تنها شما باید پاسخگو باشید و هیچکدام از این اعضا قبول تقصیر نخواهند کرد.

 

و اگر موفقیت آمیز باشند هرکدام از این اعضا خود را در موفقیت یاد شده سهیم و موثر میداند.

 

واقعا نمیدانیم که چرا این کمیته را میخواهید تشکیل بدهید؟ چرا میخواهید برای خودتان دردسر تولید کنید؟

 

 

این کمیته در دوره قبلی چه بازدهی داشت که حالا نیز به دنبال احیا مجددش هستید؟

 

اوج شاهکاراین کمیته انتخاب سرمربی کنونی تیم ملی بود، که خودتان بهتر میدانید این کمیته تنها 3 گزینه پیشنهاد داد به شما که با انصراف یکنفرشان! از بین دو نفر باقیمانده شما هروی را انتخاب کردید.

 

5

 

سبکهای آزاد چه نقشی در این کمیته خواهند داشت؟

 

اگر قرار است فقط به امور و مسائل بخش کنترلی کاراته بپردازد، توصیه میکنیم که هیچ یک از اعضای کاراته ازاد را به عضویت این کمیته درنیاورید چون عملا هیچ کارکردی نخواهد داشت!

 

 

و همینطور خواهشمندیم قضاوت در امورات بخش کاراته ازاد را هم به دست یک کمیته فنی کنترلی نسپارید!

 

ولی اگر هدف این کمیته سیاستگذاری کلی در فدراسیون است! باید به تعداد مساوی از هر دوبخش کنترلی و آزاد به عضویت دربیاورید.

 

6

 

جناب طباطبایی!

 

اینکه چرا سکان انتخاب و چینش نفرات کمیته فنی را به دست آقای علیرضا احسانی سپرده اید، برای ما جای تعجب است!

بی شک میگوییم که بدترین انتخاب ممکن را کرده اید!

 

در حالیکه کاراته ایران دارای جمعیتی جوان و جویای نام است، تعداد زیادی قهرمان اسبق و سابق جهانی و آسیایی دارد که اینک در دهه میانی عمرشان هستند و به واسطه سالها تمرین وتجربه و تحصیل خود تبدیل به کارشناسانی خبره وقابل شده اند و تعدای نیز استاد دانشگاه هستند! ایا سپردن سکان کمیته فنی به ایشان بی سلیقگی نیست؟

 

واقعا معیار شما برای این گزینش چی بود؟ (البته منهای علاقه شخصی خودتان به ایشان)

 

آیا ایشان منتقد یا کارشناس هستند؟ آیا ایشان درتمام ادوار لیگ و مسابقات حضور فعال دارند؟ آیا ایشان تیمی در لیگ دارند؟ آیا ایشان مربی قهرمان پرور هستند؟ ایا ایشان جزو نفرات تاثیرگذاردر فدراسیون جهانی کاراته هستند؟ ایا ایشان سابقه اجرایی در بخشهای مختلف مدیریتی فدراسیون کاراته را داشته اند و دارند؟آیا ایشان یک کارشناس بین المللی هستند و از شرایط کاراته در جهان شناخت کافی دارند؟ و دهها سوال دیگر

 

7

 

 

آقای طباطبایی! معتقدیم این کمیته هیچ اثری ندارد، جز اینکه بر مشکلات و گرفتاری های کاراته ایران خواهد افزود و اصولا سالهاست که تشکیل اینگونه کمیته ها در فدراسیونهای ورزشی به محاق فراموشی سپرده شده است و اگر هم هست تنها اسمی است و بس.

 

کمیته فنی جز اینکه تعدادی مدعی را در قالب کارشناس فنی به کاراته ایران تزریق کند!

هیچ اثرمثبتی ندارد.

 

8

 

پیشنهاد میکنیم که بجای راه اندازی، کمیته فنی که هرچندوقت یکبار جلسه تشکیل بدهند و با مصوباتشان بحران به کاراته تزریق کنند و بابت میوه و چایی و حق الزحمه! به بودجه نحیف فدراسیون هزینه اضافی وارد کند.

 

تیمی از مشاوران خبره را تدارک ببینید تا بدون دردسر و حواشی و فشارهای بی مورد، از سالمترین نظرات آگاهشوید و تصمیمات خوبی را اتخاذ کنید.

 

9

 

 

انشالله اگر کمیته فنی تشکیل شد و آئین نامه آن نوشته شد، در جای خودش بحث خواهیم کرد.

 

10

 

خداوندگاران کاراته!

 

آقا از وقتیکه در خط قرمز پرسیدیم که چرا علیرضا احسانی را مامور تشکیل کمیته فنی کرده اید؟ انواع و اقسام پیامهای تهدید و توبیخ و ... برای ما ارسال شده است که ایشان چنین است و چنان!

 

ظاهرا دوستان مطلب ما را نخوانده اند؟ ما کجا به سوابق، دانش، تجربه و خدمات ایشان ایراد یا خدشه ای وارد کرده ایم؟

 

حتی اگر موارد فوق را در نظر بگیرم! هستند کسانیکه که اگر نگوییم بالاتر از ایشان ، قطعا پایین تر هم نیستند و ایشان در این بخش کاراته تنها و منحصر به فرد نیستند!

 

مطمئن باشید اگر شخص دیگری هم بود باز هم این انتقادات را وارد میکردیم و به تصمیم رییس فدراسیون اعتراض میکردیم.

چرا که معتقدیم زمانیکه کاراته دارای نیروهای بالقوه و بالفعلی است که در بهترین شرایط سنی و کوله باری از تجربه هستند، بازگشت به چند دهه قبل انتخاب درستی نیست.

 

در کاراته ایران شاهد بیشمار مربیان تراز اول هستیم که در تیم های سایر کشورها مربیگری کرده اند!

 

 

بیشمار قهرمانان ملی داریم که لباس مربیگری و کسوت بر تن کرده اند!

 

بیشمار تحصیلکرده و استاد داریم که صاحبنظر و آگاه به مسائل روز هستند!

 

و اینکه در بهترین شرایط سنی هستند و از همه مهتر تجربیات ارزشمندی از شرکت در مسابقات و کمپ های متعدد دارند.

 

بدون تعصب از شما میپرسیم که اگر فاکتور سن و سال و کسوت را لحاظ نکنیم! آیا کسی از دوران سنسی وارسته وجود دارد که هم اندازه نیروهای فعلی تجربه مسابقات جهانی و بین المللی و آموزش داشته باشد؟

 

قدری واقع بین باشید! در هیچ جای دنیا افرادی با 60یا 70 سال سن! برای نوجوانان و جوانان یک کشور تصمیم گیری نمیکنند!

 

ایشان بهتر نیست که بجای اینکه در کرسی یک کمیته حاضر شوند و خاطرات ناخوشایند کمیته قبلی را تکرار کنند! به پرورش مربی و کارشناس و انتقال داشته ها و تجربیاتشان بپردازند! مبادا که زود دیر شود!

 

آقایان و مدافعان سینه چاک! یاد بگیرید که فرق بگذارید بین استادی که لباس تمرین بر تن میکند با همان شخص وقتی لباس مدیریت بر تن میکند. این دو فرقی اساسی با یکدیگر دارند.

 

علی ایحال ما همچنان بر عقاید خود هستیم و از اساس تشکیلاین کمیته را مفید برای کاراته نمیدانیم و از همه مهمتر حضور شخص اقای علیرضا احسانی در انتخاب نفرات این کمیته را اصلا گزینه صاحب صلاحیت نمیدانیم.

 

 

 

                                                                 پیروز و بهروز باشید/ علیرضا هاشمی

منتشرشده در یادداشت روز

نمايش تقويم

« May 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

سفارش طراحی وب سایت

در صورت تمايل براي دريافت نمونه کارهای ما ميتوانيد به وبسايت ما مراجعه نماييد. طراحي انواع وبسايت و فروشگاه اينترنتي و قالبهاي اختصاصي