لینکهای مرتبط

مدير سايت

مدير سايت

جمله سردبیر خبر نامه مبارز در این قسمت میتواند قرار داده شود. همچنین از آواتار ( تصویر اشخاص ) نیز میتوانید استفاده نمایید.

یکشنبه, 19 خرداد 1398 ساعت 07:02

کمیته امور سبکها، بازی خطرناک

علیرضا هاشمی

 

 

هفته گذشته خبری روی سایت فدراسیون کاراته قرار گرفت که شاید برای عموم کاراته کاها قابل توجه نبود ولی باعث تحریک و به صدا درآمدن زنگ خطر برای سبکهای زیرمجموعه فدراسیون کاراته شد و البته سعی نمودن با بی تفاوتی و سکوت، واکنش هیجانی از خودشان نشان ندهند.

 

انتخاب رییس برای کمیته جدیدالتاسیس امور سبکها، برای من جالب توجه بود و برهمین اساس به بررسی این موضوع میپردازم.

 

وظیفه فدراسیون

 

اصولا مگر فدراسیون به غیر از مسائل مربوط به تیم ملی که کلا 10 درصد توان تشکیلاتی وکاری فدراسیون را شامل میشود! کار دیگری به جز نظارت و تعامل و همکاری با سبکهای کاراته را دارد؟

 

 

به عبارت ساده تر 90 درصد وظایف و امور کاری فدراسیون در ارتباط مستقیم با سبکها است و این سبکها هستند که نیروی انسانی از قبیل بازیکن، مربی، داور، مسوول، کارشناس و درآمدهای مالی مورد نیاز فدراسیون را تامین میکنند!

 

 

با توجه به این مورد، به این نتیجه میرسیم که هدف از راه اندازی کمیته امور سبکها، بایدچیزی فراتر از موارد فوق الذکر باشد و براساس شواهد و قرائن چنین به نظر میرسد که فدراسیون تصمیم گرفته است به بهانه تشکیل این کمیته، نظارت و بازرسی منضبط و حساب شده ای بر اتفاقاتی که در سبکها رخ خواهد داد داشته باشد.

 

که البته این رویداد را میتوانیم به فال نیک بگیریم ولی همینجا اعلام میکنیم که فدراسیون بازی خطرناکی را شروع کرده است که اگر به هدفش برسد بسیار عالی خواهد بود و اگر نتواند به سرانجام برساند، شکستی سنگین در انتظارش است که تبعاتی جبران ناپذیر در پی خواهد داشت.

 

در ابتدا ایراداتی که به این کمیته وارد است و در گام اول باید اصلاح شود.

 

کمیته امور سبکها !

 

 

اینکه این کمیته برچه اساسی و مطابق کدام قانون شکل گرفته است، اطلاعی نداریم ولی انشالله که درست است.

 

ولی اینکه اعضای این کمیته چند نفر با چه گرایشی و چه هدف و طرز تفکری هستند، قطعا مهم است که متاسفانه در متن خبر اشاره ای به آن نشده است؟!

 

از آن مهمتر اینکه این کمیته براساس کدام قوانین و آیین نامه هایی میخواهد در امور سبکها نظارت و دخالت و اعمال نظر کند هم، جای پرسش دارد؟

 

وظیفه این کمیته دقیقا چیست؟ و به چه دلیل فدراسیون کاراته که اساس کارش و وظیفه ذاتی اش بر حضور و فعالیت سبکها شکل گرفته است، این کمیته را راه اندازی کرده است؟

 

البته رییس منصوب شده این کمیته، شخصیتی شناخته شده است برای جامعه کاراته کنترلی ایران و البته به همان میزان ناشناخته برای کاراته آزاد ایران!

 

و همین باعث دلنگرانی برای این بخش از کاراته است که ایشان بر اساس چه شناخت و تخصصی در این حوزه وارد خواهد شد؟

 

 

البته سوالاتی مانند وابستگی های سبکی ایشان و دیدگاه و ... هم مطرح میشود که فرض را بر بی طرفی ایشان میگیریم.

 

مشکل اصلی کجاست؟

 

مشکل اصلی نه در تعدد سبکها است و نه در کمبود نهادهایی مانند کمیته امور سبکها و یا ناکارآمدی نهادهای بازرسی فدراسیون و وزارت ورزش است!

 

بلکه مشکل اصلی این است که قانون ناقص نوشته شده است! یعنی چی؟

 

یعنی اینکه فدراسیون مکانیزم دادن مجوز فعالیت به سبک را دارد ولی ساز و کار نظارتی و یا باطل کردن همان مجوز را ندارد!

 

در تمام اصنافی که مجوز فعالیت میگیرند، شرط و شروطی هم برای نحوه فعالیت و تمدید پروانه کسب، نظارت، بازرسی، قوانین و اصول اخلاقی که باید رعایت شود و ... که عدم رعایت هرکدام از این موارد باعث تذکر، جریمه و حتی باطل شدن جواز کسب میشود.

 

و متاسفانه در فدراسیون کاراته هیچ راه حلی برای نظارت و یا کنترل سبکها وجود ندارد و مسیر اعطای مجوز یک مسیر یکطرفه است و بس.

 

حال اینکه کمیته امور سبکها با داشتن این همه خلا قانونی قرار است به کدام امور سبکها رسیدگی کند، و ضمانت اجرایی دستورات این کمیته چیست؟ ما نمیدانیم!

 

سبکها چه میگویند؟

 

سبکهای کنترلی به حکم قانون و فدراسیون جهانی کاراته مکلف به حضور در فدراسیون کاراته هستند و مطیع اوامر فدراسیون نشینها هستند.

 

ولی سبکهای ازاد تنها از روی ناچاری و البته خواست روسای این سبکها در فدراسیون حضور دارند و دائما هم بدنبال مستقل شدن هستند و همیشه هم نمونه های ژاپنی و اروپایی را مثال میزنند!

 

 

ولی این عزیزان یک نکته کوچولو را تعمدا نمی گویند و آن اینکه سبکها و سازمانها در کشورهای اروپایی و ژاپن، درست است که مستقل هستند ولی ماهیتی حقوقی دارند و مشمول نظارت دولت و پرداخت مالیات هستند که این مورد در ایران به برکت وجود فدراسیونهای رزمی وجود ندارد!

 

و از همه مهتر اینکه در هیچکدام از قوانین ایران راهکاری برای فعالیت مجاز و مستقل از فدراسیون های رزمی وجود ندارد، مگر اینکه تبدیل به یک نهاد حقوقی مانند شرکت بشوند که ان هم به معنی پرداخت مالیات و گرفتن مجوز و ... است که آقایان خودشان دلشان نمیخواهد.

 

چاره چیست؟

 

امیدوارم این مطالب را بدون حب و بغض خوانده باشید و هدف تنها نشان دادن ایرادات قانونی و مشکلات پیش روی کمیته امور سبکها بوده است و اینکه این حرکت را به فال نیک میگیریم ولی به شرطیکه یک حرکت هوشمندانه و درست و منطقی باشد و نه یک مانور تبلیغاتی و احساسی!

 

پیشنهاد مبارز امروز

 

اما برای رفع این مشکل 4 پیشنهاد میدهیم که با توجه به امکانات فدراسیون کاملا عملیاتی و قابل اجرا است.

 

اول: قوانین اصلاح شود و همانطور که مجوز فعالیت برای سبکها صادر میشود، راههای کنترل و حتی ابطال این مجوزها پیش بینی شود.

 

دوم: اعطای مجوز باشگاهی( یا تیمداری ) و ثبت قراردادهای رسمی، مانند آن چیز که در سایر رشته های ورزشی مرسوم است.

به این شکل که یک شخص ( مربی یا باشگاهدار) بتواند مجموعه خودش را به عنوان یک تیم در فدراسیون ثبت رسمی کند و به پشتوانه آن با بازکنانش قرارداد رسمی امضا کند و بتواند ا ز دسترنج خودش محافظت کند و در صورت تمایل تیمهای حرفه ای برای عقد قرارداد با بازیکن یک تیم، به صورت حرفه ای قرارداد امضا شود و حق و حقوق باشگاهدار هم رعایت شود و به این ترتیب دیگر شاهد موردی که اصطلاحا به آن " شاگرد دزدی " میگویند نخواهیم بود.

 

سوم: همین سازو کار در مورد سبکها نیز اجرایی شود و سبکها مکلف شوند که با اعضای سبکشان از قبیل نماینده و مربی و بازیکن حرفه ای و ... قرارداد امضا کنند و این قرارداد در فدراسیون ثبت رسمی شود.

 

به این ترتیب دیگر به راحتی کسی نمیتواند از سبکی جدا شود و به سبک دیگری ملحق شود و حق و حقوق سبکها رعایت شده و دیگر شاهد صدور دان های بی رویه و بی اساس و نیرو گرفتن از سبکها و ... نخواهیم بود و افراد زمانیکه بدانند که باید تعهد 3 یا 5 ساله بدهند در انتخابهایشان دقت کرده و آگاهانه انتخاب میکنند.

 

چهارم: حمایت از راه اندازی اتحادیه های صنفی و ورزشی! اینکه جامعه کاراته انتظار دارد که همه مشکلاتش توسط فدراسیون حل شود، انتظاری بیهوده و نابجا است!

چرا که فدراسیون دارای محدودیتهای قانونی و مالی بسیاری است که عملا امکانپذیر نیست ولی میتوان با راه اندازی اتحادیه های صنفی به همت افراد دلسوز! و ایجاد اینگونه تشکلات مردمی هم در جهت حل اینگونه مشکلات گام برداشت و هم اینکه یک بهتر و شفافتر میتوان خواسته کاراته کارها را به فدراسیون منتقل کرد و برعکس فدراسیون هم به جای اینکه بخواهد به تک تک نفرات پاسخگو باشد با تعامل این گروهها و اتحادیه ها راحتتر و منطقی مشکلات و نواقص را بیان میکند و از این گروهها میتواند به عنوان یک بازوی مناسب اجرایی در پیشبرد اهداف و خدمات رسانی هرچه بهتر استفاده کند.

 

سخن آخر

 

 

اشکالات کار را گفتیم و راه حل پیشنهادی خودمان را ارئه دادیم. بازهم تاکید میکنیم تا زمانیکه خلا قانونی داریم، سخت است که باور کنیم راه اندازی اینگونه کمیته ها راه به جایی خواهد برد.

 

 

 

                                                                     پیروز و بهروز باشید / علیرضا هاشمی

شنبه, 18 خرداد 1398 ساعت 16:25

حکایت مشت و پشت بعضیا و قانون ما

علیرضا هاشمی

 

 

 

یک داستان کوچولوی واقعی!

 

یک دوست مهندس دارم که به شدت در مورد جزییات فنی، کارگاهی و ایمنی ساختمانهایی که ناظرش میشود، دقیق و حساس است و با کوچکترین تخلف یا نقص و کمبودی گزارش خلاف میزند!

 

چند بار هم پیش آمده که مالکان از ایشان به سازمان نظام مهندسی شکایت کرده اند که پس از بررسی، سازمان ضمن تقدیر و تشکر از ایشان بابت رعایت مو به موی قوانین و نکات ایمنی، دادخواست شاکیان را رد کرده است.

 

یکبار ازش پرسیدم چرا اینهمه سختگیری میکنی؟ نبودن جعبه کمکهای اولیه و یا مثلا ارتفاع قرار گرفتن کپسول آتش نشانی مورد جندان مهمی نیست که بخاطرش یک پروژه را تعطیل میکنی؟

 

جوابی که داد برای من جالب بود! گفت: ببین من یک مهندس ساده هستم، نه مشت دارم( به معنی زور و قدرت ) و نه پشت! (یعنی هیچ سازمان و گروهی از من حمایت نخواهد کرد) و تنها ملجا و پناهگاه امثال من، قانون است. به شرطیکه تمام اصول و مقررات را رعایت کرده باشم که اگر خدای ناکرده مشکلی پیش آمد بتوانم از خودم دفاع کنم.

 

به علاوه اینکه من دقیقا دارم وظیفه ای که مطابق قانون از من خواسته شده است را انجام میدهم و کسانیکه که در آینده خریدار این خانه ها خواهند بود به اطمینان اینکه امثال من بر اجرای جز به جز این پروژه نظارت داشته ایم، مال و جانشان را زیر سقف این خانه ها خواهند برد.

 

رسانه ها و مطبوعات، رکن چهارم دموکراسی

 

شاید بارها این جمله را شنیده اید ولی حدس یزنم که خیلی از شما ندانید که یعنی چه؟

 

جوامع و حکومتهای سیاسی برای اینکه بتوانند مدعی جامعه دموکراتیک و یا مردم سالار باشند بر 4 رکن اصلی ساخته میشوند که عبارتند از قوه مجریه مستقل (رکن اول) قوه مقننه یا قانونگذاری مستقل( رکن دوم) قوه قضاییه مستقل ( رکن سوم) و رسانه ها و مطبوعات آزاد (رکن چهارم)

 

به همین ساده گی میتوان نقش و جایگاه رسانه ها و مطبوعات را در تشکیل یک جامعه دموکراتیک متوجه شد، نقشی که عینا در قانون اساسی جمهوری اسلامی هم ذکر شده است.

 

توجه شما را به این مورد جلب میکنم که جایگاه مطبوعات چنان بلند و رفیع است که در قانون اساسی نامش ذکر شده است و حیطه وظایف و اختیاراتش مشخص شده است و از هیچ وزارتخانه و اداره و ارگانی نامی ذکر نشده است!

 

مطبوعات و رسانه های آزاد پل ارتباطی مطمئن بین جامعه و حکومت هستند و نقش نظارتی و اطلاع رسانی دارند و با مشاهده هرگونه خطا یا اشکالی باید گزارش کنند.

 

همانطور که ناظر و گزارشگر تضییع حقوق بین جامعه و طبقه حاکم هستند، ناظر بر روابط بین افراد و یا نهادهای قدرت هم هستند و مرجعی مطمئن برای انتقال و انعکاس دیدگاهها و مشکلات جامعه و سیستم حکومتی هستند.

 

در فصل دوم قانون مطبوعات، تحت عنوان رسالت مطبوعات پس از شرح وظایف مطبوعات، در تبصره ای خاص تاکید میکند که تمام مطبوعات م.ظف هستند در تحقق بخشی از آن اهداف کوشا باشند و در مسیر جمهوری اسلامی ایران باشند.

 

مبارز امروز

 

پایگاه خبری مبارز امروز دقیقا براساس همین نیاز شکل گرفت! مبارز امروز به عنوان اولین و تنها پایگاه خبری (خبرگزاری ) اختصاصی ورزشهای رزمی و بدنسازی ایران شروع به فعالیت کرد تا با گزارش و انتشار اخباراین حوزه در سریعترین زمان ممکن، ضعف اطلاع رسانی در این بخش ورزش را جبران کند.

 

گو اینکه با گسترش شبکه های مجازی، این ضعف جبران شده است و شاهد انتشار اخبار در کسری از ثانیه هستیم که بسیار خوب است و ما نیز استقبال میکنیم.

 

ولی گسترش این شبکه های خبری مجازی نافی وظایف مبارز امروز نبوده و نیست!

 

چرا که هنوز مبارز امروز جزو معدود رسانه های مجوز دار از وزارت ارشاد کشور در این حوزه است و همچنان اخبار و مقالات آن از اعتبار و رسمیت بسیار بالایی از نظر نهاد های رسمی خبری و اطلاعاتی کشور برخوردار است.

 

بنا بدلایلی ( که بزودی مشخص خواهد شد ) فعلا از حوزه خبری فاصله گرفته ایم و به انتشار مقالات تخصصی و اخبار گزینشی و خاص مشغول شده ایم و در همین راستا کانال خط قرمز را راه اندازی کردیم.

 

کانال خط قرمز

 

کانال خط قرمز به عنوان زیر مجموعه پایگاه خبری مبارز امروز فعالیت میکند و دلیل راه اندازی آن هم این بود که برخی از مطالب از نظر کارکرد خبری، قابلیت و پتانسیل کافی کارکردن به عنوان یک گزارش یا خبر در مبارز امروز را ندرند ولی نمی توان هم به سادگی از کنار آن گذشت.

 

اگر دقت کنید از نظر سیاست کاری تفاوتی بین این دو وجود ندارد جز اینکه در خط قرمز صریح تر و شفافتر و خلاصه و گویا مینویسیم.

 

مشت و پشت بعضیا!

 

از زمان راه اندازی این کانال و البته پیشتر بدلیل مقالات تند مبارز امروز، همیشه با تهدید و تطمیع و توهین روبرو بودیم و هستیم و خواهیم بود!

 

و با راه اندازی کانال خط قرمز، این تهدیدات به فحاشی، تهمت زنی، جعل تصویر، شعار نویسی مجازی، تهدید به ضرب و شتم و ... توسط اکانتهای جعلی و فیک و گاها واقعی بسیار گسترده تر شده است و جالب اینکه هیچگاه پاسخگوی مطالب خط قرمز یا مبارز امروز نبوده اند و تنها فحاشی و هتاکی و توهین بهره ما بوده است!

 

و البته بارها خواسته ایم که نظراتشان را مکتوب برای ما ارسال کنند که البته هیچوقت هم این اتفاق نیفتاده است!

 

قانون ما!

 

خدمت این افراد عرض میکنیم که فعالیتهای رسانه ای مبارز امروز و خط قرمز در چارچوب قوانین رسمی کشور و تحت نظارت دقیق نهادی ذیربط بوده است و نه فحاشی مکینیم و بلد هستیم که تهدید کنیم!

 

مشت ما قلم ماست که از تیغ جراحی تیزتر است و پشت ما به قانون گرم است که از پشت شما ستبرتر و قویتر است.

بنابراین همچنان با قدرت و انگیزه مضاعف مینویسیم و حضور خواهیم داشت چون همین رفتارهای هیستریک و روان پریشی خاطیان و مخالفان ما، گواهی است بر درستی راه و روش مان

 

شاید اشتباه و لغزشی هم داشته باشیم که قطعا خواهیم داشت و امیدواریم با راهنمایی همراهان خوب مان، درصد خطاهایمان را به کمترین حد ممکن تقلیل بدهیم.

 

اما، چرا؟

 

اینکه چرا شاهد اینگونه توحش رسانه ای هستیم! سوالی است که باید پاسخ بدهیم!

 

جواب ساده است؟!

 

سالها بود که این بخش از جامعه ورزشی و رزمی کشور یک منتقد صریح به خود ندیده بود و سالها بود که در پشت عناوین و ماسکهای قلابی و توخالی پنهان شده بودند و تخلفاتشان و سواستفاده هایی که از امکاناتی که قانون برایشان مهیا کرده بود در جهت سواستفاده و نفع مالی شخصی، حداکثر استفاده را میکردند و با انواع و اقسام دغل و فریبکاری به کار خودشان مشغول بودند.

 

برای اولین یک رسانه با اسم و رسم مشخص، دخمه این افراد را ویران کرد و آب به لانه هایشان ریخت!

 

برای اولین بار سایه یک رسانه پرسشگر و پاسخجو را برسرشان احساس کردند و چون توانایی پاسخ دادن نداشتند، به نوعی وحشی گری که ما آن را توحش رسانه ای و مجازی رو آوردند.

 

ما هستیم و خواهیم ماند

 

ما هستیم و خواهیم ماند! چرا؟ چون از زمانیکه خط قرمز راه افتاده به گواه خیلی ها و کامنتهای مثبتی که دریافت کرده ایم، دیگر از دروغ و دغل و ریاکاری و تقلب خبری نیست!

 

دیگر ادعاهای پوچ نمی کنند!

 

به نظم و انضباط و دیسیپلین پایبند شده اند!

 

و در چارچوب قانون حرکت و رفتار میکنند؟!

 

تشکر ویژه

 

تشکر ویژه از تمام اساتید و بزرگانی که هدف انتقادهای ما قرار گرفتند و خاضعانه پاسخگو بودند و متواضعانه سکوت کردند و ایراد را برطرف کردند.

 

تشکر ویژه از کسانیکه که دلسوز ورزش های رزمی ایران هستند و با اطلاع رسانی خوبشان ما را در این کار بزرگ همراهی کردند و همچنان بزرگترین حامی ما هستند.

 

و توصیه میکنیم که این بخش از ورزش مانند سایر بخشهای دیگر به ورزش به بودن رسانه های منتقد عادت کنند و بیاموزند که پاسخگو باشند. باور کنید در نهایت سود و منفعتش را خواهید برد.

 

هدف ما چیست؟

 

هدف ما تنها یک چیز است و بس، و ان هم آگاهی بدنه  جامعه ورزشی و رزمی یعنی بازیکن، مربی، داور، باشگاهدار و خانواده ها! همین و بس. 

 

 

                                                   

                                                پیروز و بهروز باشید / علیرضا هاشمی

علیرضا هاشمی

 

 

دیروز یک شیطنت کوچولو کردیم و یک خبر جعلی و یک مصاحبه تخیلی با مضمون راه اندازی فدراسیون کاراته آزاد ایران را منتشر کردیم.

 

جالب اینکه خیلیها تصور کردند که واقعا چنین اتفاقی رخ داده است و کلی سوال از من داشتند ولی بعضی ها هم متوجه شدند که این خبر دروغ است و البته تعدادی از این اشخاص به رسم آموزه های ژنتیکی شان هتاکی و توهین کردند!

 

در حالیکه در انتهای همان مصاحبه تخیلی با رنگی متفاوت تاکید کرده بودم که این خبر جعلی است! ولی ظاهرا دشمنان مجازی، دچار نوعی کوررنگی هستند که توصیه میکنیم حتما به پزشک متخصص مراجعه کنند و ما هم شفای عاجل برای ایشان خواستاریم.

 

چرا این خبر دروغ را منتشر کردیم؟

 

همانطور که در مقاله قبلی هم خاطر نشان کرده بودم، در برابر انبوه سوالاتی که از من پرسیده میشد پیرامون این موضوع، تصمیم گرفتم که این اتفاق را به شکل مجازی به حقیقت تبدیل کنم و در پی آن اتفاقات و شرایط بعد از آن را تصویر سازی کنم.

 

انتظار داشتم اولین سوالی که به ذهن مخاطب خطور میکند، این باشد که: الان چه تغییر یا تفاوتی در وضعیت کاراته آزاد ایران در قالب یک فدراسیون مستقل با شرایطش در فدراسیون کاراته ایجاد شده است؟

 

با توجه به متن من، عملا هیچی و اگر شما نظر دیگری دارید، خوشحال خواهم شد که ما را نیز اگاه کنید.

 

اما من معتقدم که اتفاقا شرایط کاراته آزاد ایران تغییر خواهد کرد ولی به سمت بدتر شدن و نه بهتر شدن!

 

فدراسیون چگونه تشکیل میشود؟

 

برای تشکیل یک فدراسیون ورزشی، در ابتدا باید موضوع در کمیسیونهای تخصصی وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک مطرح شود و پس از اجماع نظر این دو نهاد، موضوع به هییت دولت منعکس شود.

 

لازمه اینکه یک رشته ورزشی در قالب فدراسیون فعالیت کند هم داشتن یک فدراسیون جهانی و فدراسیونهای قاره ای مورد تایید کمیته بین المللی المپیک باشد.

 

پس از آن، در صورتیکه هییت دولت با این موضوع موافقت کند این موضوع در بودجه باید لحاظ شده و به مجلس ارائه شود.

چرا دولت باید تایید کند؟ چون این فدراسیون جدیدالتاسیس برای دولت و بودجه کشور تولید هزینه خواهد کرد که ساده ترین شکل آن پرداخت حقوق است و مجلس به عنوان نهاد نظارتی باید این تغییر و تحول و تاسیس را قبول و تایید کند و در صورت تایید مجلس، موضوع به شورای نگهبان ارسال میشود و پس از تایید آن مقام محترم، روند تاسیس و شکل گیری فدراسیون جدید اغاز میشود که البته باید جدیت و اهتمام وزارت در تامین بودجه و راه اندازی این فدراسیون جدید! را از نظر دور نکنیم.

 

نفع فدراسیون جدید برای مربیان ، داوران و ورزشکاران

 

با توجه به مطلب قبلی، خواننده باید این سوال را ازخودش بپرسد که راه اندازی این فدراسیون چه تغییری در وضعیت فعلی او ایجاد خواهد کرد؟

 

آیا در رنگ و جنس و قیمت احکام کمربندی و مربیگری و داوری تغییری ایجاد خواهد شد؟

 

و اصولا اینگونه دعواها و صحبتها چه ربطی به ورزشکار و مربیان عادی دارد؟

 

موارد بالا که در فدراسیون کاراته هم در حال انجام دادن است!

 

وضعیت سبکها چگونه خواهد شد؟

 

از جمله افرادی که بر طبل فدراسیون مستقل میکوبند سبکها هستند! اینکه چه سودی از این استقلال به آنها خواهد رسید، واقعا نمیدانم؟

 

ولی به عنوان یک کارشناس این جدایی را هزار درصد به ضرر سبکها میدانم! چرا؟

 

آیا سبکها در انجام امور کاری خودشان نظیر مسابقات، استاژ، اعزام برون مرزی مشکلی دارند؟

آیا فدراسیون در امور داخلی ایشان دخالت میکند؟

ایا انتظار دارند که فدراسیون جدید التاسیس به ایشان کمک مالی کند؟

ایا بدنبال جهانی شدن و آسیایی شدن هستند؟

 

لازم به ذکر است که نه فدراسیون کاراته و نه هیچ فدراسیون دیگری اجازه هزینه کردن حتی یک ریال به نفع سبکها را ندارند و اگر از نظر انجام کارهای عادی شان دچار مشکلی هستند نه به دلیل فدراسیون کاراته، بلکه بدلیل قوانینی است که وزارت ورزش نوشته و تدوین کرده است که همه فدراسیونها از جمله فدراسیون جدیدالتاسیس هم ملزم به رعایت کردن قوانین و دستورالعملها هستند.

 

اما نکته مهتر اینکه سبکهای ازاد با راه اندازی فدراسیون جدید خودشان را در تله می اندازند! چطور؟ جوابش را در مطلب پایین بخوانید

 

چرا معتقدیم که فدراسیون کاراته برای کاراته کنترلی است؟

 

موردی که همیشه در مورد فدراسیون کاراته گفته میشود این است که فدراسیون متعلق به کنترلی هاست و ... و البته این حرف کاملا درست است ولی نه به دلایلی که منتقدان میگویند!

 

یکی از مواردیکه بسیار مشاهده میشود اعتراض مداوم سبکهای آزاد کاراته و سکوت سبکهای کنترلی در برابر تصمیمات فدراسیون است که همه اینگونه برداشت میکنند که این سکوت نشان از رضایت آنها است!

 

بلکه برعکس به عقیده نویسنده، این سکوت نه از رضایت بلکه از سر اجبار است و بس! چرا؟

 

چون سبکهای کاراته کنترلی به حکم قانون مجبور هستند که تنها در فدراسیون کاراته فعالیت کنند و از این هراس دارند که اگر اعتراض کنند و فدراسیون نشینان از گفتار و برخوردشان رنجیده خاطر شوند! برایشان مشکلات عدیده ای ایجاد شود که چندان بعید نیست.

 

بنابراین بهترین سیاست را سکوت میبینند و اگر هم اظهار نظری میکنند در حوزه های عمومی کاراته است و به عنوان یک کارشناس و نه به عنوان رییس سبک.

 

حال اینکه در هر حالتی سبکهای ازاد کاراته چون اجبار قانونی ندارند، میتوانند به راحتی انتقاد کنند و ازادانه فعالیت کنند و اگر با برخورد قهرآمیز هم روبرو شدند حداقل در 3 فدراسیون میتوانند فعالیتشان را ادامه بدهند و حتی برعکس هم امکان پذیر است و اینکه کاملا مستقل و بدون وابستگی به فدراسیونی و آزادانه فعالیت کنند و دیگر نیازی به شورای برون مرزی و... نداشته باشند.

 

بنابراین فدراسیون سبکهای آزاد نه تنها محلی برای فعالیت ازاد خواهد شد بلکه مانند قفسی برای سبکهای ازاد خواهد بود، چون با تشکیل این فدراسیون دیگر نمیتوانند به سایر فدراسیونها کوچ کنند. به همین سادگی

 

پاسخ کلی:

 

مطمئن باشید که اگر این فدراسیون تشکیل شود، هیچ آزادکاری رنگ کرسی ریاستش را نخواهد دید! چون مدیرش از وزارت خواهد آمد.

مطمئن باشید که هیچ تیم ملی و اعزام جهانی و قاره ای که مورد تایید وزارت ورزش باشد انجام نخواهد شد.

 

مطمئن باشید که هیچ تخفیفی در مبالغ و خدمات فدراسیون نخواهد بود – نویسنده معتقد است که گرانتر هم خواهد شد – چون باید هزینه یک فدراسیون عریض و طویل و حقوق پرسنل تامین شود و سازمان حسابرسی کشور هم تمام تراکنش های مالی را به دقت زیر نظر دارد و با هرگونه تخلف احتمالی برخورد خواهد کرد.

 

مطمئن باید که این فدراسیون جدیدالتاسیس، در بهترین شرایط میتواند لیگ و مسابقات داخلی برگزار کند و بس!

 

مطمئن باشید که بودجه اختصاص یافته به این فدراسیون در خوشبینانه ترین حالت 10 درصد بودجه فدارسیون کاراته خواهد بود، چون این فدراسیون تنها یک فدراسیون داخلی است و بس!

 

سخنی با شما:

 

مطلب قبلی مبارز و مطلب امروز ما تلنگری بود به شما مخاطبان گرامی تا بدانید که وضعیت واقعی کاراته آزاد ایران چگونه است!

اینکه بدون تفکر همصدای افرادی کوته اندیش نشوید که طوطی وار وبدون تفکر بر طبل استقلال میکوبند و بدون اینکه هیچگاه بدانند که واقعا چه میخواهند؟ تنها در پی مطرح کردن خودشان هستند؟

 

پاسخ درست در مورد لزوم تشکیل این فدراسیون را زمانی خواهید فهمید، که یکبار این سوال را از خودتان بپرسید که که چه انتظاری دارید؟ و چه میخواهید؟ و اینکه آیا خواسته های شما برآورده نمیشود؟

 

پاسخ شما به این دو سوال، بهترین راه حل را برای وضعیت کاراته آزاد ایران را به همراه خواهد داشت.

 

در خاتمه ضمن عذرخواهی دوباره پیرامون مطلب قبلی، خاطرنشان میکنم که با اینکه آن مطلب به ظاهر جعلی و دروغ بود ولی در صورت تشکیل این فدراسیون، مو به مو به واقعیت می پیوست.

 

در روزهای اینده مدل پیشنهادی خودم را ارائه خواهم کرد.

 

 

 

 

                                                        پیروز و بهروز باشید و التماس تفکر/ علیرضا هاشمی

علیرضا هاشمی

 

 

خوشحالیم که به اطلاع خانواده بزرگ کاراته آزاد برسانیم، در حالیکه کشور با انواع و اقسام تهدیدات و فشارهای اقتصادی مواجه است، هییت دولت در یک اقدام قابل تقدیر به خواسته نیم ملیون ورزشکار کاراته ازاد ایران، لبیک گفت و به وزارت ورزش اجازه تاسیس و راه اندازی فدراسیون مستقل کاراته آزاد ایران را داد و وزیر نیز دستور ویژه جهت اقدام سریع برای پیش بینی زیرساختهای لازم و اقدامات اولیه را صادر کرد.

 

پیرو دستور وزیر محترم ورزش آقای حمیدرضا نیکنام از مدیران وزارت ورزش به عنوان سرپرست فدراسیون فوق منصوب شده تا در جهت عملی کردن دستور هییت دولت و مراحل جداسازی این بخش از کاراته از فدراسیون کاراته اقدام کند.

 

پیرو این رویداد خوب مصاحبه اختصاصی با آقای نیکنام ترتیب داده اند که توجه شما را به آن جلب میکنیم:

 

مبارز امروز: ضمن تبریک به شما و خانواده بزرگ کاراته ازاد، ضمن معرفی خودتان از برنامه های پیش رو برای فدراسیون جدید بفرمایید؟

 

نیکنام: سلام و من هم به نوبه خودم این اتفاق فرخنده را تبریک میگویم، لازم است که خاطر نشان کنم که از قبل در جریان این موافقت بودیم و کارهایی نیز انجام داده بودیم که الان با دستور هییت محترم دولت و شخص وزیر راحتتر میتوانیم در این مورد صحبت کنم.

 

اینجانب حمیدرضا نیکنام از مدیران وزارت ورزش هستم که سوابق متعدد اجرایی و مدیریتی دارم که بنا به پیشنهاد معاونت محترم ورزش قهرمانی و موافقت وزیر ماموریت انجام اینکار برعهده من قرار گرفت.

 

مبارز امروز: اولین سوال اینکه، مگر نه اینکه مجلس باید اعتبارات و بودجه این فدراسیون را تایید کند؟

 

نیکنام: کاملا درست است و این مورد در بودجه سال آینده پیش بینی شده است و در حال حاضر وزارت ورزش از محل اعتباراتی دیگر هزینه را جبران میکند.

 

مبارز امروز: چه اقداماتی انجام داده اید؟

 

نیکنام: در حال حاضر 2 اطاق در فدراسیون شیرودی جهت محل موقت فدراسیون تجهیز شده است. نیروی اداری نیز از چند بخش وزارتخانه مامور به این فدراسیون شده اند.

 

آیین نامه های اجرایی تنظیم شده است!

 

مبارز امروز: آیین نامه تنظیم شده؟

 

نیکنام: بله! تحقیقی کردیم و متوجه شدیم که ماهیت کار چندان تفاوتی با فدراسیون کاراته ندارد و تقریبا تمام آیین نامه های آن فدراسیون در بخش های داوری، مربیگری، دان، مسابقات، لیگ، انضباطی و ... با تغییراتی جزیی، در فدراسیون جدید التاسیس انجام خواهد شد.

 

مبارز امروز: مشکلی پیش نخواهد آمد؟

 

نیکنام: خیر! چون سبکهای کاراته آزاد دارای تشکیلات رسمی در جهان نیستند، بنابراین در اینکه چجوری عمل کنیم دست مان باز است و راحتتر کار میکنیم.

 

مبارز امروز: خدمات این فدراسیون چگونه خواهد بود؟

 

نیکنام: روال کار همان روال فدراسیون کاراته خواهد بود، ولی افزایش 50 تا 100 درصدی در مبالغ احکام کمربندی و درجات داوری و مربیگری خواهیم داشت.

 

مسابقات کشوری و لیگ را خواهیم داشت و همینطور اردوهای تیم های ملی و ...

 

مبارز امروز: یکی از اعتراضات آزادکارها پرداخت این مبالغ بود؟ و شما میفرمایید که افزایش هم پیدا خواهد کرد؟

 

نیکنام: در نظر داشته باشید که این فدراسیون هنوز بودجه مستقل ندارد! و باید تا سال بعد منتظر بمانیم! از طرفی چون این فدراسیون دارای تشکیلات جهانی و مورد تایید کمیته بین المللی المپیک نیست! بودجه ای هم که در نظر گرفته خواهد شد بسیار اندک میباشد و حتی هزینه اداری فدراسیون را هم تامین نخواهد کرد! و از همه مهتر اینکه فدراسیونها باید خودگردان باشند.

 

در حال حاضر هزینه های زیادی داریم از جمله تامین و تهیه یک محل مناسب اداری و اداوات و تجهیزات اداری، تشکیل هییتهای استانی و ... که پیش بینی ما در همین ابتدا حدود 50 میلیارد تومان است.

 

مبارز امروز: تیم ملی؟

 

نیکنام: خودتان بهتر میدانید که وقتی تشکیلات جهانی وجود ندارد پس مسابقات جهانی و آسیایی هم وجود ندارد، و عملا تیمی هم اعزام نمیشود و هدف از تشکیل این اردوها در حال حاضر یک نوع تمرین مشترک و آمادگی است و انشالله با یاری دوستان بتوانیم تیم های ملی را به مسابقاتی معتبر و بین المللی اعزام کنیم که برای رسیدن به این مهم باید بدنبال جذب اسپانسر باشیم.

 

مبارز امروز: وضعیت سبکها چونه خواهد شد و چه خدماتی به ایشان ارئه خواهید داد؟

 

نیکنام: تغییری در وضعیت این سبکها رخ نخواهد داد و از نظر ما سبکها نهادهایی مستقل هستند و به کار خودشان خواهد رسید ولی زیرنظر فدراسیون و از همه مهمتر اینکه در این شرایط حساس نیازمند یاری ایشان هستیم.

 

مبارز امروز: انتخابات ریاست فدراسیون چه زمانی برگزار خواهد شد؟

 

نیکنام: فعلا که در حال تهیه مقدمات و زیرساختها هستیم و انشالله در زمانش انتخابات را برگزار خواهیم کرد! رای دهندگان این انتخابات ( هییتهای استانی)هنوز خودشان هم مشخص نشده اند.

 

پس از آن انشالله رییس جدید در چارچوب مقررات به فعالیت خواهد پرداخت.

 

مبارز امروز: با تشکر از شما

 

نیکنام: سپاسگزارم

 

 

مبارز امروز: این یک خبر دروغ و یک مصاحبه تخیلی بود و شرمنده اگر با احساسات شما بازی کردیم.

 

 

دیدگاه نویسنده:

 

بارها از من خواستند که در مورد تاسیس فدراسیون کاراته آزاد مطلب بنویسم و دیدم چه بهتر از اینکه این شرایط را بازسازی کنم و فکرمی کنم که بخوبی متوجه شدید که منظور من چی است؟

 

الان سوالی که باید برای شما مطرح بشود این است که الان با تشکیل این فدراسیون و واقعیتهای موجود چه اتفاق خوبی برای کاراته آزاد ایران رخ خواهد داد؟ من میگویم هیچی! به جز گرفتاری و دردسر بیشتر و پیچیده تر.

 

خب؟ منتظر نظرات شما هستیم

 

در بخشهای آینده دیدگاه خودم را برای بهتر شدن شرایط کاراته آزاد ایران خواهم نوشت و قضاوت هم با شما.

 

 

 

                                 پیروز و بهروز باشید/ علیرضا هاشمی

 

علیرضا هاشمی

 

 

به شخصه وارد دعواهای شخصی نمیشوم، مگر اینکه احساس کنم این مورد امکان رخ دادنش برای خیلیها وجود دارد و یا اینکه حق شخصی به ناحق در حال ضایع شدن است.

 

آقای " ج ش " برای اکثر بچه های ازاد کاراته شناخته شده است و سرسپرده گی و شیفتگی او به آقای " ح نون " رییس سبک ... که ایشان هم عضو آن سبک بودند مثال زدنی بود.

 

نیمه دوم سال گذشته اتفاقاتی روی داد که باعث جدایی این " وامق و عذرا " از یکدیگر شد و البته پیرو آن داستانهایی هم اتفاق افتاد که نه خبر داریم و علاقه ای داریم که بدانیم چه شده است!

 

خلاصه داستان اینکه:

 

ظاهرا شکایتهایی از " ج ش " در فدراسیون کاراته مطرح میشود که پای " ح نون " و سبکش را نیز به ماجرا میکشد ولی " ح نون " با انداختن تمام تقصیرات بر گردن " ج ش "، سعی میکند با یک فرار رو به جلو خودش را از مظان اتهام برهاند!

این داستانها با تغییرات و تحولات فدراسیون کاراته همزمان میشود و ...

خبردار شدم که " ج ش" به یکی از سبکهای فدراسیون کاراته پیوسته است ولی در کمال تعجب دیدم که این اتفاق نیفتاد!

 

چرا؟

 

چون ظاهرا اقای " ح نون " با استناد به یک نامه و ارائه به روسای سبکها از فعالیت ایشان جلوگیری میکند؟!

 

نامه را دیروز دیدم و به کسیکه که نامه را نشان داد، گفتم این نامه عملا اعتباری ندارد!

 

نامه بی اعتبار!

 

نامه ای که " ح نون " ارائه میکند نه تنها اعتبار ندارد بلکه " ج ش " میتواند از این فرد شکایت رسمی هم بکند؟!

 

چرا؟ چون نامه به امضای سرپرست سابق فدراسیون کاراته است که با توجه به عدم حضور این شخص در فرداسیون کاراته عملا نامه نیز اعتبار خودش را از دست داده است و قابل استناد نیست!

 

مورد دوم اینکه تعلیق فعالیت " ج ش " در کاراته بدون استناد به هیچ حکم و ماده و تبصره و ... انجام پذیرفته که خود عملی خلاف و غیرقانونی است!

 

مورد سوم هم اینکه هیچ تاریخ و زمانی برای رسیدگی به اتهامات ایشان و یا پایان تعلیق نامبرده ذکر نشده است! یعنی حکمی برای ابد! بدون هیچ دادگاه و حکمی!!

 

متهم اصلی کیست؟

 

اینکه آیا " ج ش " تخلفی کرده است یا خیر؟ نمیدانیم

 

ولی خوب میدانیم که فدراسیون مجوز فعالیت سبکی را تنها به یک نفر میدهد و دخالتی در انتصابات درون سبکی ندارد و اصولا به جز رییس سبک هیچ شخص دیگری را به رسمیت نمیشناسد!

 

بنابراین اگر " ج ش " تخلفی هم انجام داده باشد، چون عضو سبک " ح نون " بوده است! بنا به علت بالا مقصر و متهم شماره یک، شخص " ح نون " است و باید پاسخگو باشد.

 

و در صورت تبری این شخص از اتهام، آنوقت باید به موضوعات دیگر رسیدگی شود.

 

جالب اینکه اگر فدراسیون بدنبال مقصر است باید به صورت سیستماتیک، ابتدا " ح نون " و سبکش را تعلیق میکرد و بعد از رسیدگی و اثبات عدم تقصیر این فرد! به سایر موارد رسیدگی میشد.

 

ولی ظاهرا پست سازمانی " ح نون " در فدراسیون کاراته، راه فراری مناسب برای پاسخگویی این شخص ایجاد کرده است؟

 

قاضی متهم!

 

جالبتر اینکه رسیدگی به این موضوع و اتهامات " ج ش " بر عهده کسی قرار گرفته است که خودش را بازرس فدراسیون مینامد و از بد حادثه مسوول کمیته تحقیق و رسیدگی به اینگونه موارد خود جناب " ح نون " است!

 

در صورتیکه در ابتدای این نوشتار مستند ثابت کردیم که مقصر و متهم اصلی شخص " ح نون " است.

 

افشا اطلاعات شخصی افراد!

 

در حالیکه در همه سازمانها و فدراسیونها اینگونه موارد جزو اسناد و اطلاعات محرمانه طبقه بندی میشود و برای اینکه آبروی افراد به خطر نیفتاد، رسانه ای و افشا نمیشود!

 

ولی شاهد این هستیم که اطلاعات و موارد برخی افراد خاص نظیر " ج ش " و " ع ه " توسط " ح نون " افشا میشود و حتی برای بعضی افراد مانند " ع ه " هدفمند پرونده سازی میشود.

 

درخواست از رییس فدراسیون کاراته

 

جناب آقای طباطبایی، از شما خواهشمندیم که به مورد آقای " ج ش " سریعا رسیدگی شود، چرا که اگر حتی فرض را بر تقصیر ایشان بگیریم! مدت تعلیق ایشان از مدت مجازات احتمالی نیز بیشتر شده است!!

 

به علاوه، بالاتر از همه این موارد اینکه آبروی یک فرد مسلمان بدون آنکه تقصیرش هم مشخص باشد در خطر و معرض هرگونه اتهام ناصواب است.

 

از طرفی مسوولیت دادن به فردی که خود در معرض اتهام است و مامور کردن آن شخص به رسیدگی به پرونده ای که خودش یک طرف قضیه است، نه تنها خنده دار نیست بلکه بسیار متاثرکننده است و زشت و نازیبا!

 

از شما خواهشمندیم یکبار برای همیشه به تخلفات این شخص رسیدگی شود و از ادامه کارش در جایگاهی قرار گرفته است جلوگیری شود.

 

سخن آخر:

 

من قضاوت نمیکنم و تمام استدلالاتم هم مطابق قوانین و مستندات است، و حتی " ج ش " میتواند نسبت به ظلمی که در حقش شده است به مراجع قضایی و قانونی شکایت کند.

 

نویسنده چون در یک مورد هدف پرونده سازی و اتهامات دروغین " ح نون " قرار گرفته است و با روش این شخص آشنایی کامل دارد ( مستندات در فدراسیون کاراته موجود است ) ولی کاملا قانونی و مستدل اعتبار شکایت مطرح شده را زیر سوال بردم و حتی از شخص " ح نون " شکایت کتبی هم کردم که در یک مورد با وساطت سرپرست سابق فدراسیون و به احترام ایشان گذشت کردم ولی در مورد موارد مطرح شده باقی، به وزارت ورزش شکایت کتبی کرده ام که در حال رسیدگی است.

امیدوارم با اقدام درست و قاطع رییس فدراسیون ریشه اینگونه زشتی ها و بداخلاقی ها در کاراته خشک شود.

 

از من نشنیده بگیرید ولی ظاهرا " ج ش " نیز اسنادی ارائه کرده است که باعث رفع اتهام اش میشود، ولی ظاهرا وضعیت نا به سامان برخی کمیته های فدراسیون کاراته، باعث تعویق رسیدگی به این موارد شده است!

 

 

 

                             پیروز و بهروز باشید / علیرضا هاشمی

یکی از سوالات متداولی که اکثر ورزشکاران، مخصوصا بدنسازها برایشان مطرح است، تاثیر رابطه‌ی جنسی بر روی عضلات بدن، و ورزش است. با توجه به اهمیت این موضوع، سعی کرده‌ام تا با زبان ساده، در این مقاله خوانندگان عزیز را در این مورد آگاه سازم

 

معرفی هرمون های جنسی و تاثیر آنها بر بدن

این مطلب، نتیجه‌ی تحقیقات و مقالات روز دانشگاه‌های دنیا، بهمراه تجربیات و دانش شخصی است، که برای شما گردآوری شده است.


1. تستوسترون (testosterone)

تستوسترون، از هورمون‌های استروئیدی مهم موجود در بدن انسان است که اثرات آنابولیک (سازنده، و رشد دهنده) دارد. بدن هر مرد زیر ۳۰ سال، به طور متوسط، ۲۰ برابر بدن یک زن، تستوسترون تولید می‌کند. ساختمان اصلی تشکیل دهنده‌ی تستوسترون نیز، کلسترول است.

https://seemorgh.com/images/seemorgh/icon/related-icon.jpg"); background-position: right top; background-repeat: no-repeat; color: rgb(128, 128, 128); padding-right: 25px;">بیشتر بدانید : افزایش هورمون تستوسترون چه مزایا و معایبی برای مردان دارد؟


2. دوپامین (dopamine)

دوپامین هورمونی در مغز است که با توجه به کم و زیاد شدنش، باعث افزایش یا کاهش انرژی، شادی، و بی حوصلگی در انسان می‌شود.

https://seemorgh.com/images/seemorgh/icon/related-icon.jpg"); background-position: right top; background-repeat: no-repeat; color: rgb(128, 128, 128); padding-right: 25px;">بیشتر بدانید : رژیم غذایی دوپامین چیست و چگونه کار می کند

3. اکسی‌توسین (oxytocin)

اکسی‌توسین نیز هورمونی در بدن است در بوجود آوردن حس آرامش، عشق، اعتماد بنفس، و … کاربرد دارد. یکی از مهم‌ترین هورمون‌هایی که در رفتار جامعه بسیار تاثیر گذار است و کمتر از آن یاد می‌شود.

https://seemorgh.com/images/seemorgh/icon/related-icon.jpg"); background-position: right top; background-repeat: no-repeat; color: rgb(128, 128, 128); padding-right: 25px;">بیشتر بدانید : هورمون اکسی توسین یا هورمون حفظ رابطه های عاشقانه!

4. هورمون لوتئینه کننده (LH)

هورمون لوتئینه کننده هورمونی است که از بخش قدامی غده‌ی هیپوفیز آزاد می‌شود. این هورمون از دو جزء گلیکوپروتئینی ساخته شده‌است. این هورمون در رشد و بلوغ اندامهای جنسی و صفات ثانویه جنسی موثر است. ترشح این هورمون توسط هورمون آزادکننده گنادوتروپین‌ها که از هیپوتالاموس آزاد می‌شود تنظیم می‌گردد. این هورمون موجب تخمک گذاری و ایجاد جسم زرد در خانمها می‌شود. در مردان همین هورمون (ICSH) با تحریک سلولهای لایدیگ بیضه موجب ساخت و ترشح تستسترون میشود. 


5. کورتیزول (cortisol)

کورتیزول، توسط غده‌ی هیپوفیز، و در پاسخ به انواع استرس‌ها تولید می‌شود، و یکی از مضرترین هورمون‌ها برای ساخت عضله و نگهداری از آن محسوب می‌گردد.

پس از اتمام رابطه و ارضای جنسی، سطح تستوسترون بدن شما، برای مدتی دچار افت شدیدی می‌شود. همچنین، بدلیل پدیدار شدن هورمون لوتئینه کننده (LH)، دوپامین نیز کاهش می‌یابد و بعد از حدود ۲۰ دقیقه، کورتیزول افزایش پیدا می‌کند. البته جای نگرانی نیست، چرا که هورمون اکسی‌توسین، تولیدش شروع می‌شود، و پس از تقریبا ۴ ساعت همه چیز به حالت نرمال خود باز می‌گردد.

در طی این فرایند، پس از اینکه مهم‌ترین عامل رشد عضله، یعنی تستوسترون به پایین‌ترین سطح خود می‌رسد، LH توسط غده هیپوتالاموس یا زیرنهنج تولید شده، یا اگر بخواهیم ساده‌تر بگوییم، غده‌ی هیپوفیز دستور ترشح تستوسترون را به بیضه‌ها ارسال خواهد کرد.


تسریع فرایند تولید تستوسترون

برای تسریع فرایند تولید تستوسترون پس از ارضای جنسی، راه‌های طبیعی متعددی وجود دارد. بهترین توصیه، خواب و استراحت عمیق و کافی پس از رابطه است، چرا که به تولید هورمون رشد (GH) و ایجاد تعادل در سطح تستوسترون کمک بسزایی می‌کند. بعلاوه، خواب به کاهش کورتیزول تولید شده نیز کمک می‌کند.

 در ساعات پس از رابطه‌ی جنسی خود، از مصرف مواد قندی و کربوهیدراتی دوری کنید، چرا که باعث کاهش سرعت یا میزان تولید تستوسترون می‌شود.

به خاطر داشته باشید که کیفیت تغذیه‌ی شما نیز در سرعت این فرایند نقش مهمی دارد. شما می‌توانید با انتخاب مواد غذایی همچون پیاز، فلفل، دارچین، و… نیز به بالا بردن سطح تستوسترون خودتان کمک کنید.

یکی دیگر از راه‌های افزایش تستوسترون، انجام ورزش‌های قدرتی و شدید است. بعنوان مثال، اگر تمرین اسکات را صحیح و اصولی انجام دهید، قطعا تستوسترون بسیار زیادی ترشح خواهد شد. حتی در مواردی گزارش شده که صدای ورزشکار برای دقایقی پس از اجرای تمرین اسکات، کلفت می‌شود!


چه زمانی سطح تستوسترون طبیعی خواهد شد؟

تقریبا یک هفته پس از ارضای جنسی، سطح تستوسترون شما، بصورت خودکار به بالاترین حد خود خواهد رسید، و در صورتی که مجددا رابطه‌ی جنسی نداشته باشید، غده‌ی هیپوفیز دستور به توقف تولید تستوسترون می‌دهد.

https://seemorgh.com/images/seemorgh/icon/related-icon.jpg"); background-position: right top; background-repeat: no-repeat; color: rgb(128, 128, 128); padding-right: 25px;">بیشتر بدانید : عوارض تستوسترون پایین در مردان

چه زمانی پس از رابطه‌ی جنسی ورزش کنیم؟

توصیه می‌کنم که حداقل ۲۴ ساعت بعد از رابطه را برای ریکاوری در نظر بگیرید، و از اجرای تمرینات سنگین خودداری کنید. همچنین استراحت کافی و تغذیه‌ی مناسب داشته باشید، تا هم از نظر بدنی، و هم از نظر ذهنی آمادگی اجرای جلسه‌ی تمرینی بعدی خود را کسب کنید.


ورزشکارانی که استروئید استفاده می‌کنند چطور؟

استفاده بیش از حد هومورن‌های خارجی، باعث تبدیل به استروژن خواهد شد، که مشکلات خاص خود را به دنبال دارد. مانند به اصطلاح آب افتادن زیر پوست، ژنیکوماستی (سینه‌ی مردانه)، کاهش میل جنسی، و عوارض جانبی دیگر نظیر ریزش موها یا کلفت شدن صدا، یا رویش موهای زائد.

ورزشکارانی که از استروئیدها استفاده می‌کنند، پس از هر بار رابطه‌ی جنسی، دوره‌ی ریکاوری سخت‌تری را پشت سر می‌گذارند. در این گروه از ورزشکارها، بازگشت تستوسترون به حالت طبیعی، در زمان کم، تقریبا ناممکن است. بهمین دلیل برای ریکاوری کمبودها، آسیب بیشتری به عضلات وارد خواهد شد.

امیدوارم تمام خوانندگان عزیز، در کنار خواستن اندامی زیبا، سلامتی خود را نادیده نگیرند.

سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398 ساعت 10:29

عامو! کمیته فنی چه کارمونه؟ چه کارتونه؟

علیرضا هاشمی

 

 

حسن طباطبایی از جمله مدیران کاربلد وزارت ورزش است و شاید رازماندگاری او نیز همین نکته است که وزارت ورزش هروقت نیاز دارد سراغ ایشون میرود.

 

انتصاباتی که ایشان چه در دوره سرپرستی و چه در این دوره انجام داده اند جالب توجه است و مرور زمان نیز نشان داده که انتخاباتی اگاهانه و درست بوده است.

 

ولی بی تعارف چه در دوره سرپرستی و چه اکنون همیشه منتقد تشکیل کمیته فنی و از همه مهمتر ریاست یک فرد خاص بر این کمیته بودم، هستم و خواهم بود.

 

 

1

 

 

چون اساسنامه و شرح وظایف کمیته فنی در سایت فدراسیون وجود نداشت! اول رفتیم سراغ فدراسیون و خواستیم که شرح وظایف کمیته فنی را برای ما ارسال کنند و یا اگر در سایت است راهنمایی کنند تا خودمان مشاهده کنیم!

 

جوابی که دادند خیلی جالب بود؟ اساسنامه در حال تدوین است!

 

یعنی کمیته ای که هنوز اساسنامه و دستورکار مشخصی ندارد و اصلا معلوم نیست ترکیب چینش افراد چگونه است! درحال تشکیل شدن است؟!

 

مثل این میماند که قراره یک وزارتخانه تشکیل بشود و اسم هم دارد ولی خودشان هم نمیدانند قرار است چکار کنند!

 

2

 

با توجه به این موضوع تصمیم گرفتیم که خودمان براساس حدسیات و سوابقی که پیش از این از کمیته سابق داشتیم، کار این کمیته را حدس بزنیم و آنالیز کنیم.

 

قبلش هم خاطر نشان میکنیم که اساسا و اصولا مخالف چنین کمیته ای هستیم.

 

3

 

کمیته فنی قرار است در کدام بخش کاراته وارد شود؟

 

 

در امورات تیم های ملی دخالت کند؟ که دخالت مستقیم در کار سرمربی تیم است.

 

در امورات مربوط به داوری دخالت کند؟ که این هم دخالت در کار کمیته داوران است.

 

و ... یعنی اگر هدفش اثرگذاری در بخشی از کاراته باشد مستقیما با مدیریت آن بخش کنتاکت خواهد داشت.

 

اگر هدفش ارائه راه حل باشد نیز بازهم به نوعی دخالت تعبیر میشود.

 

4

 

اقای طباطبایی در نظر داشته باشید که این کمیته هر تصمیمی که بگیرد در نهایت بدون امضا شما اعتباری نخواهد داشت.

 

این تصمیمات اگر به شکست منجر شود! قطعا و تنها شما باید پاسخگو باشید و هیچکدام از این اعضا قبول تقصیر نخواهند کرد.

 

و اگر موفقیت آمیز باشند هرکدام از این اعضا خود را در موفقیت یاد شده سهیم و موثر میداند.

 

واقعا نمیدانیم که چرا این کمیته را میخواهید تشکیل بدهید؟ چرا میخواهید برای خودتان دردسر تولید کنید؟

 

 

این کمیته در دوره قبلی چه بازدهی داشت که حالا نیز به دنبال احیا مجددش هستید؟

 

اوج شاهکاراین کمیته انتخاب سرمربی کنونی تیم ملی بود، که خودتان بهتر میدانید این کمیته تنها 3 گزینه پیشنهاد داد به شما که با انصراف یکنفرشان! از بین دو نفر باقیمانده شما هروی را انتخاب کردید.

 

5

 

سبکهای آزاد چه نقشی در این کمیته خواهند داشت؟

 

اگر قرار است فقط به امور و مسائل بخش کنترلی کاراته بپردازد، توصیه میکنیم که هیچ یک از اعضای کاراته ازاد را به عضویت این کمیته درنیاورید چون عملا هیچ کارکردی نخواهد داشت!

 

 

و همینطور خواهشمندیم قضاوت در امورات بخش کاراته ازاد را هم به دست یک کمیته فنی کنترلی نسپارید!

 

ولی اگر هدف این کمیته سیاستگذاری کلی در فدراسیون است! باید به تعداد مساوی از هر دوبخش کنترلی و آزاد به عضویت دربیاورید.

 

6

 

جناب طباطبایی!

 

اینکه چرا سکان انتخاب و چینش نفرات کمیته فنی را به دست آقای علیرضا احسانی سپرده اید، برای ما جای تعجب است!

بی شک میگوییم که بدترین انتخاب ممکن را کرده اید!

 

در حالیکه کاراته ایران دارای جمعیتی جوان و جویای نام است، تعداد زیادی قهرمان اسبق و سابق جهانی و آسیایی دارد که اینک در دهه میانی عمرشان هستند و به واسطه سالها تمرین وتجربه و تحصیل خود تبدیل به کارشناسانی خبره وقابل شده اند و تعدای نیز استاد دانشگاه هستند! ایا سپردن سکان کمیته فنی به ایشان بی سلیقگی نیست؟

 

واقعا معیار شما برای این گزینش چی بود؟ (البته منهای علاقه شخصی خودتان به ایشان)

 

آیا ایشان منتقد یا کارشناس هستند؟ آیا ایشان درتمام ادوار لیگ و مسابقات حضور فعال دارند؟ آیا ایشان تیمی در لیگ دارند؟ آیا ایشان مربی قهرمان پرور هستند؟ ایا ایشان جزو نفرات تاثیرگذاردر فدراسیون جهانی کاراته هستند؟ ایا ایشان سابقه اجرایی در بخشهای مختلف مدیریتی فدراسیون کاراته را داشته اند و دارند؟آیا ایشان یک کارشناس بین المللی هستند و از شرایط کاراته در جهان شناخت کافی دارند؟ و دهها سوال دیگر

 

7

 

 

آقای طباطبایی! معتقدیم این کمیته هیچ اثری ندارد، جز اینکه بر مشکلات و گرفتاری های کاراته ایران خواهد افزود و اصولا سالهاست که تشکیل اینگونه کمیته ها در فدراسیونهای ورزشی به محاق فراموشی سپرده شده است و اگر هم هست تنها اسمی است و بس.

 

کمیته فنی جز اینکه تعدادی مدعی را در قالب کارشناس فنی به کاراته ایران تزریق کند!

هیچ اثرمثبتی ندارد.

 

8

 

پیشنهاد میکنیم که بجای راه اندازی، کمیته فنی که هرچندوقت یکبار جلسه تشکیل بدهند و با مصوباتشان بحران به کاراته تزریق کنند و بابت میوه و چایی و حق الزحمه! به بودجه نحیف فدراسیون هزینه اضافی وارد کند.

 

تیمی از مشاوران خبره را تدارک ببینید تا بدون دردسر و حواشی و فشارهای بی مورد، از سالمترین نظرات آگاهشوید و تصمیمات خوبی را اتخاذ کنید.

 

9

 

 

انشالله اگر کمیته فنی تشکیل شد و آئین نامه آن نوشته شد، در جای خودش بحث خواهیم کرد.

 

10

 

خداوندگاران کاراته!

 

آقا از وقتیکه در خط قرمز پرسیدیم که چرا علیرضا احسانی را مامور تشکیل کمیته فنی کرده اید؟ انواع و اقسام پیامهای تهدید و توبیخ و ... برای ما ارسال شده است که ایشان چنین است و چنان!

 

ظاهرا دوستان مطلب ما را نخوانده اند؟ ما کجا به سوابق، دانش، تجربه و خدمات ایشان ایراد یا خدشه ای وارد کرده ایم؟

 

حتی اگر موارد فوق را در نظر بگیرم! هستند کسانیکه که اگر نگوییم بالاتر از ایشان ، قطعا پایین تر هم نیستند و ایشان در این بخش کاراته تنها و منحصر به فرد نیستند!

 

مطمئن باشید اگر شخص دیگری هم بود باز هم این انتقادات را وارد میکردیم و به تصمیم رییس فدراسیون اعتراض میکردیم.

چرا که معتقدیم زمانیکه کاراته دارای نیروهای بالقوه و بالفعلی است که در بهترین شرایط سنی و کوله باری از تجربه هستند، بازگشت به چند دهه قبل انتخاب درستی نیست.

 

در کاراته ایران شاهد بیشمار مربیان تراز اول هستیم که در تیم های سایر کشورها مربیگری کرده اند!

 

 

بیشمار قهرمانان ملی داریم که لباس مربیگری و کسوت بر تن کرده اند!

 

بیشمار تحصیلکرده و استاد داریم که صاحبنظر و آگاه به مسائل روز هستند!

 

و اینکه در بهترین شرایط سنی هستند و از همه مهتر تجربیات ارزشمندی از شرکت در مسابقات و کمپ های متعدد دارند.

 

بدون تعصب از شما میپرسیم که اگر فاکتور سن و سال و کسوت را لحاظ نکنیم! آیا کسی از دوران سنسی وارسته وجود دارد که هم اندازه نیروهای فعلی تجربه مسابقات جهانی و بین المللی و آموزش داشته باشد؟

 

قدری واقع بین باشید! در هیچ جای دنیا افرادی با 60یا 70 سال سن! برای نوجوانان و جوانان یک کشور تصمیم گیری نمیکنند!

 

ایشان بهتر نیست که بجای اینکه در کرسی یک کمیته حاضر شوند و خاطرات ناخوشایند کمیته قبلی را تکرار کنند! به پرورش مربی و کارشناس و انتقال داشته ها و تجربیاتشان بپردازند! مبادا که زود دیر شود!

 

آقایان و مدافعان سینه چاک! یاد بگیرید که فرق بگذارید بین استادی که لباس تمرین بر تن میکند با همان شخص وقتی لباس مدیریت بر تن میکند. این دو فرقی اساسی با یکدیگر دارند.

 

علی ایحال ما همچنان بر عقاید خود هستیم و از اساس تشکیلاین کمیته را مفید برای کاراته نمیدانیم و از همه مهمتر حضور شخص اقای علیرضا احسانی در انتخاب نفرات این کمیته را اصلا گزینه صاحب صلاحیت نمیدانیم.

 

 

 

                                                                 پیروز و بهروز باشید/ علیرضا هاشمی

دوشنبه, 16 ارديبهشت 1398 ساعت 20:41

بیماری عمومی ورزش و پیشنهاد درمانی مبارز

علیرضا هاشمی

 

 

 

لازم به ذکر است که این مطالب با محوریت رشته ورزشی کاراته نوشته شده است ولی با چند تغییر در کلمات و اسامی میتوان برای سایر رشته های ورزشی و حتی باشگاههای خصوصی هم استفاده کرد.

 

 

بخش اول: بیماری عمومی ورزش

 

 

نکته اول:

 

آیا فکر میکنید زمانی برسد که نوشابه ای بتواند به موقعیت و جایگاه کوکاکولا برسد؟ کوکاکولا با فاصله ای وحشتناک از نزدیکترین رقیبش پپسی کولا مقام اول را در دنیا دارد و سایر برندهای نوشیدنی با فاصله خیلی دوری از پپسی کولا قراردارند.

در بین غذاهای فست فودی " مک دونالد " با فاصله خیلی زیادی از سایرین قرار دارد.

 

نکته دوم:

 

 

بارها شاید دیده و خوانده باشید و یا خودتان هم جزو کسانی باشید که معتقدید چرا امکانات و پولی که در ورزش فوتبال هزینه میشود، در سایر رشته ها هزینه نمیشود؟

 

این سخن شاید در ظاهر درست باشد ولی کاملا اشتباه و غلط است! چون فوتبال ورزش نیست!!

 

فوتبال تبدیل به یک صنعت بزرگ شده است که باید در کنار صنایعی مانند خودروسازی و خوراک و پوشاک قرار بگیرد.

فوتبال مجموعه و ملغمه ای است از گردش پولهای کلان، تبلیغات، سرگرمی، قدرت، سیاست، زد و بند، بنگاههای کلان شرط بندی، پولشویی و ... هم خوب هم بد، هم سالم هم فاسد، هم درست هم غلط و ...

 

فوتبال در بین تمام کشورهای دنیا (بجز چند مورد استثنا مانند راگبی و کریکت و هاکی) ورزش شماره اول است و همین وجه باعث شد که فیفا صاحب چنان قدرتی باشد که بدون نیاز به اسلحه و ارتش برتمام کشورهای دنیا حکمرانی کند!

 

در همین کشور خودمان! قانون بازنشستگی زمانی که به ایستگاه فوتبال رسید با یک لایی کشیدن عجیب! بازنشستگی رییس فدراسیون فوتبال را با سیاسی کاری توجیه کرد و یا اینکه برخی صنایع که در پرداختن حقوق کارگرانشان با مشکل مواجه هستند ولی با طیب خاطر و گشاده دستی هزینه های میلیاردی برای تیم فوتبالشان میکنند!

 

چرا؟

 

چون جامعه نیاز به سرگرمی دارد و سیاست و اقتصاد و دنیای زر و زور نیاز به یک پناهگاه و ابزار مطمئن بنام فوتبال دارند.

 

بنابراین فوتبال را با هیچ رشته ای نسنجید.

 

بیماری عمومی ورزش

 

بیماری که ورزش (ایران و جهان ) با آن روبروست. مشکل بی پولی و کمبود مالی است.

 

بیماری که برعکس تصور خیلی از ما ایرانیها درد مشترک همه ورزشکاران در سراسر جهان است و در تکاپوی تامین هزینه های سرسام آور ورزش هستند.

 

همین چند وقت پیش تیم های ملی کاراته ایران نتوانستند در مسابقات آسیایی  شرکت کنند! چون فدراسیون توانایی تامین هزینه میلیاردی این مسابقات را نداشت!

 

مشکلی که در سایر رشته ها نیز به شکلهای مختلف سرباز میکند و درمانی هم برایش یافت نشده است.

 

البته اینکه زبان به انتقاد بگشاییم و آسمان و ریسمان ببافیم، ساده است ولی " مبارز امروز و خط قرمز" در کنار انتقاد سعی در ارائه راه حل های مفید و کاربردی دارد.

 

 

و این مقاله نیز در راستای همین موضوع نگاشته شده است.

 

بیمارو پزشک:

 

پسر دایی من، پزشک است و زمانی که تازه طبابت را آغاز کرده بود، از او سوالی پرسیدم:

 

 

محسن! باید خیلی سخت باشه که بیماری یکنفر را از بین هزاران مرض تشخیص بدهی! درسته؟

 

جواب داد: ببین علی! اشتباه نکن! من 20 یا 30 درصد کار را انجام میدهم و 70 یا 80 درصد مرحله تشخیص را بیمار انجام میدهد!  یعنی وقتی بیمار نشانه های بیماریش را توضیح میدهد، پزشک را به سمت تشخیص هدایت میکند و هرچه توضیح بیمار دقیقتر باشد، کار من آسانتر میشود و تشخیص بیماری راحتتر! تصور کن اگر بیمار مثلا دل درد دارد ولی به من پزشک بگوید کمرش درد میکند!! چه اتفاقی خواهد افتاد؟

 

بیمار دروغگو!

 

واقعیت این است که زمانیکه مدیران ورزشی در برابر یک اسپانسر مالی قرار میگیرند! بجای اینکه به شکل دقیق و موشکافانه مشکل را توضیح بدهند و نیازشان را مطرح کنند!

 

و بدنبال حل مشکل و نیاز ورزش و ورزشکاران باشند.

 

سعی در جلوه دادن و بزرگ نمایی کردن نکات بیهوده و کم اهمیت و یا تضمین و حفظ موقعیت خودشان هستند و آنقدر به این حواشی میپردازند که اصل مسئله از بین میرود.

 

اگر شخص مخاطب را یک پزشک در نظر بگیریم، مطمئنا پس از سالها و تجربیات کاری بخوبی متوجه هذیان گویی بیمار میشود و وقتش را تلف نمیکند و به شکلی کاملا حرفه ای مخاطبانش را دست به سر میکنند!

 

به همین ساده گی.

 

بخش دوم: پیشنهادهای مبارز امروز

 

 

پیشنهادهای مبارزامروز در قالب سوال و جواب خواهد بود و سعی شده است راه حلهایی که ارائه میدهیم کاربردی و در کمترین زمان قابل دسترس باشد.

 

شرایط اقتصادی و سیاسی:

 

اینکه بخواهیم چشم بر واقعیتها ببندیم و شرایط فعلی سیاسی و اقتصادی کشور را در مسائل جاری از جمله ورزش و حضور اسپانسرها دخیل ندانیم! حکایت از ناپختگی و ناآشنایی منتقدان دارد.

 

ولی این اوج خام خیالی خواهد بود که اگر چنین بی اندیشیم که اگر این شرایط نبود! اسپانسرها برای حمایت مالی از ورزش کورس قهرمانی میگذاشتند! چرا که به تجربه ثابت شده است که حتی در بهترین شرایط اقتصادی و سیاسی کشور، همچنان ورزش از کمبود منابع مالی رنج میبردند.

 

و با یک تحقیق ساده در شرایط ورزش کشورهای جهان! کم و بیش شاهد چنین شرایطی هستیم.

 

تجربه دیگر کشورها:

 

یکی از بهترین روشها که معمولا ما ایرانیها انجام نمیدهیم و زمانی به آن رجوع میکنیم که فرصت را از دست داده ایم! استفاده از تجربه و روشهایی است که سایرین پیش از این آزموده اند و موفق هم شده اند.

 

 

بنابراین به فعالان این بخش توصیه میکنیم که در این زمینه دست به تحقیق بزنند.

 

 

و البته ما برای سادگی کار شما چند مورد را در ادامه ذکر خواهیم کرد.

 

گام اول: شناخت بیمار از بیماریش

 

داستان من و پسر دایی ام را یادتان هست؟

 

خب در اولین گام، صادقانه و بدور از هرگونه شعار و جوزدگی خودتان را ارزیابی کنید و نیازهای ورزش خودتان را بشناسید و به الطبع کمبودها نیز شناسایی خواهید کرد!

 

بطور مثال: کاراته در وهله اول یک رشته ورزشی انفرادی است و کار جذب اسپانسر زمانی سخت میشود که بخواهید یک ورزش انفرادی را به شکل یک ورزش تیمی جلوه بدهید!

 

دوم اینکه شرایط کاراته را مستند بیان کنید.

 

سوم اینکه نیازهای رشته ورزشی تان را خیلی واضح و روشن بخواهید.

 

چهارم و نکته مهم این است که جایگاه و انتظارات خودتان را به عنوان مذاکره کننده مشخص کنید! باور کنید هرچقدر صادق و دلسوز باشید، ایرانیها به این مثل باور دارند که هیچ گربه ای برای رضای خدا موش نمیگیرد!

 

گام دوم: بومی سازی اسپانسرها

 

بهترین راه حل مبارز امروز در جهت برطرف کردن نیازهای مالی ورزشکاران و جذب اسپانسر، بومی سازی اسپانسرینگ و حرکت به سمت جذب اسپانسرهای کوچکتر است.

 

بدون تعارف خدمتتان عرض میکنیم که هیچ ورزشی در ایران و جهان ظرفیت تبلیغاتی فوتبال را ندارد!

 

ولی این به این معنا نیست که نمیتوان وارد دنیای تبلیغات شد!

 

شاه بیت پیشنهاد ما این است که باید به سمت اسپانسرهای کوچک و بومی رفت.

 

یعنی چه؟

 

ورزشکاران از شهرها و استانهای مختلف به یک رشته جذب میشوند و در نهایت به عضویت تیم ملی در می آیند.

 

قطعا در شهر، استان و حتی روستاهایشان کارگاهها و کارخانه های تولیدی و یا افرادی هستند که حاضرند عاشقانه از همشهری و هم استانی شان حمایت کنند، تا به افتخار برسد و خودشان را در این افتخار سهیم بدانند.

 

باید این بخش از اقتصاد را ترغیب به حمایت از ورزش کرد. بخشی که توانایی مالی اش محدود است ولی همان توانایی محدود برای یک ورزشکار یا یک تیم کوچک چون دریایی است.

 

اولین سوالی که به ذهن مخاطب میرسد این است: که مگر امکان دارد؟

 

جواب ما هم این است که بله هم امکان دارد و هم اینکه صدها و هزاران بار انجام شده است و میشود وخواهد شد! تعجب کردید؟ تعجب ندارد! اولین کانون این حمایتهای کوچک خانواده است که با حمایت روحی و مالی فرزندش را به سوی سکوی قهرمانی رهنمود میسازند.

 

و اتفاق این معمول ترین روش در همه جای جهان است.

 

اما برای اینکه بتوان به این مهم دست پیدا کرد، باید مقدماتی را آماده کنیم  که در ادامه خواهیم آورد.

 

گام سوم: مدیر تبلیغاتی

 

گذشت زمانیکه مدیر یک مجموعه در نقش سوپرمن ظاهر میشد و باید همه چیز را از سیر تا پیاز میدانست و انجام میداد!

 

در زمانه ای هستیم که دانش دارای شاخه های زیاد و بسیار تخصصی شده است هر لحظه در حال تحول و نوآوری است و یک فرد به تنهایی توانایی یادگیری همه چیز را ندارد! چون عمرش کفاف نخواهد داد.

 

پیشنهاد میدهیم که فدراسیون به عنوان نهاد مرجع، یک یا چند متخصص در این زمینه را به همکاری دعوت کند و با برگزاری کلاسهای آموزشی، روسای هییتها و کارکنانشان را آموزش دهند.

 

گام چهارم: سایت رسمی فدراسیون

 

 

سایت رسمی فدراسیون را میتوان سهل الوصول ترین و در دسترس ترین رسانه و ابزار تبلیغاتی و اطلاع رسانی یک فدراسیون دانست.

 

ولی در فدراسیون کاراته و پیرو سیاستهای غلطی که قبلا اجرا شده بود این سایت کارکردی شبیه یک خبرگزاری را پیدا کرده بود که متاسفانه هنوز هم ادامه دارد.

 

در دوره ریاست قبلی تقریبا هیچ خبرگزاری توانایی کسب خبر یا مصاحبه مستقل را نداشت و تمام اخبار و گزارشها باید از طریق این رسانه منتشر میشد که به مرور زمان سایر رسانه ها به پیگیری و یا مصاحبه و کسب خبر بی انگیزه شدند و در نهایت اخبار فدراسیون را منتشر میکردند.

 

مهمترین ضرر این روش این بود که به مرور رسانه های خبری نسبت به کسب خبر بی علاقه شدند و اخبار کاراته چون فقط از یک منبع منتشر میشد همگی یک شکل بود و با گذشت زمان کاراته از اولویت کسب خبر رسانه حذف شد.

 

 

پیشنهاد میکنیم که روابط عمومی فدراسیون کاراته از حالن خبرگزاری خارج شود و وظیفه کسب خبر و گزارش را به رسانه رسمی خبری محول کند تا ضمن متنوع شدن اخبار و گزارشها، کاراته تبدیل به سرتیتر اخبار رزمی شود.

 

گام چهارم: روابط عمومی فعال

 

در این دوره روابط عمومی ها فعالیتهای متنوع و گوناگونی دارند. چرا؟

 

چون وظیفه ویترین سازی یک تشکیلات برعهده روابط عمومی است که پل ارتباطی بین ارباب رجوع با بدنه سازمان است و روابط عمومی ها برای اینکه این وظیفه را هرچه قویتر و پررنگتر انجام دهند از انواع و اقسام روشها استفاده میکنند، چاپ بولتن و خبرنامه، طرحها و پوسترهای گرافیکی وزیبا، تولید فیلمهای تبلیغی وخبری و ...

 

قطعا این فعالیتها برای اسپانسرها تولید انگیزه و جذابیت خواهد کرد.

 

گام پنجم: فضای مجازی

 

چه بخواهیم و چه نخواهیم فضای مجازی، نقشی انکار ناپذیر در جذب مخاطب و داغ شدن موضوعات گوناگون دارد که متاسفانه فدراسیون کاراته در این بخش بسیار ضعیف عمل کرده است.

 

یک سوال؟ چرا هر بار که رییس فدراسیون یا مدیر روابط عمومی عوض میشود کانال خبری فدراسیون تغییر میکند و هربار نیز با ریزش مخاطب همراه است؟

 

اگر هدف جلوگیری از دسترسی مقامات سابق به کانال خبری است! میتوانید به راحتی با خرید چند خط موبایل به نام فدراسیون(حقوقی) از دسترس افراد حقیقی جلوگیری خارج کنید.

 

و نکته مهمتر اینکه، برای یک اسپانسر تعداد فالوور ها این کانال بسیار مهم است و جالب اینکه فدراسیونی که مدعی است بیش از یک ملیون ورزشکار رسمی و غیر رسمی دارد!

 

هیچگاه تعداد اعضای کانالش به بیش از 10 هزار نفر نرسیده است!

 

انصافا ایا خودتان میتوانید آن ادعا و این واقعیت را قبول کنید؟

 

کانالهای تلگرامی، اینستا، یوتیوب و ... ظرفیتهای تبلیغاتی و پولسازی هستند که به راحتی از دست رفته است.

 

گام ششم: جا نمایی تبلیغاتی

 

برای جلب و جذب نظر اسپانسرهای بومی، باید شرایط تبلیغات محیطی مناسب فراهم شود.

 

 

یعنی اینکه روی لباس، گرمکن و تجهیزات ورزشی بازیکن(به تناسب) شرایط درج نام و آرم اسپانسرفراهم شود تا جاییکه حتی در مسابقات آسیایی وجهانی، اسپانسر بتواند نشان خودش را تشخیص دهد.

 

و اینکه میتوان از ظرفیتهای محیطی نیز براساس شرایط خاص، به نفع اسپانسر و فدراسیون استفاده نمود.

 

گام هفتم: برند سازی!

 

بی تعارف نشان فدراسیون اصلا جذابیت بصری ندارد! و پیشنهاد میکنیم که فدراسیون حتما یک نشان وآرم مکمل هم طراحی کند.

 

نشانی که در عین سادگی و بدون نیاز به نوشتن معرف کاراته ایران باشد.

 

یکی از نشانه های معروف فدراسیونهای جهانی ورزش که بسیار جذاب است، نشان فدراسیون جهانی کشتی" فیلا " است که در اکثر تی شرتهای ورزشی میبینید.

 

این نشان میتواند یک محل درآمد مطمئن و پرسود برای فدراسیون باشد.

 

گام هشتم: باشگاه سازی!

 

کاراته و خیلی از رشته های ورزشی دیگر باشگاه حقیقی ( تیم، سبک، مربی برند و...) ندارند!

 

منظورم تیمهای لیگی نیست که با امضای یک مدیر میآیند و با امضای یک مدیر میروند!

 

منظور باشگاههای است که حول محور یک مدیر، یا مربی، یا سبک شکل میگیرند و هویتی کاملا شخصی دارند.

شاید بگویید نمونه این باشگاهها زیاد است!

 

 

درست است ولی آیا تحت قوانین و ضابطه خاصی فعالیت میکنند؟ آیا فدراسیون قوانین حمایتی خاصی برای این باشگاهها تدوین کرده است؟ ایا این باشگاه اگر بخواهد اسپانسر اختصاصی جذب کند! با چه هویت و پشتوانه قانونی خودش را معرفی بکند؟

 

اهمیت بوجود امدن این باشگاههای کوچک وقانونمند و قدرتمند در این خواهد بود که با یافتن هویت حقوقی میتوانند اسپانسرهای کوچک را جذب کنند و در زمانی که بازیکن ملیپوش آن باشگاه نیازمند حمایت مالی و کمک باشد، در نقش یک حامی قدرتمند ظاهر شوند.

 

این مورد در کشورهای پیشرفته و مدرن به کرات مشاهده میشود.

 

گام نهم: ارج گذاری!

 

هر انسان هرچقدر که قدرتمند و بی نیاز باشد ولی تشنه محبت و تشویق شدن است!

 

فدراسیون چند بار مراسمی برگزار کرده است و از حامیان مالی کوچک و بزرگ تشکر کرده است؟

 

پیشنهاد میکینم فدراسیونها در سال یکبار و به مناستهای خاص از همه اسپانسرها ( چه شخصی و چه عمومی) با اهدا لوحی تشکر کند و پوشش رسانه ای بدهد. نتیجه ای معجزه اسا خواهد داشت.

 

بخش سوم:  سخن آخر

 

اینکه فکر کنید اگر فلان شخص رییس فدراسیون می شد و به شیرفلکه یک بانک وصل میشدید و مانند آب روان پول و امکانات به کاراته ایران تزریق میشد،  یک توهم نابجاست! چرا که اگر اندکی با سازو کار اینگونه سازمانها اشنا باشید به راحتی میتوانستید ادعای دروغین خیلی ها را تشخیص بدهید.

 

کوکاکولا و مک دونالد را یادتان هست؟ سوالی که باید از خودتان بپرسید این است چرا که این دو غول دنیای غذا که خودشان نیز به خوبی از جایگاهشان آگاه هستند، همچنان در عرصه تبلیغات از تلویزیون و سینما بگیر تا بیلبوردهای ورزشگاهها فعال هستند و از هزینه کردن ترس و واهمه ای ندارند؟

 

شرط میبندم که اگر هرکدام از ما برصندلی ریاست این شرکتها نشسته بودیم، در اولین قدم تبلیغات را حذف میکردیم!

 

 

ولی خوشبختانه نظام اقتصادی غرب را ما مدیریت نمیکنیم!

 

 

بهترین پیشنهاد و راهنمایی ما این است که اگر بدنبال جذب اسپانسر هستید جواب سوال بالا را پیدا کنید و اینکه چرا برندهای معظم و معتبری چون کوکاکولا، پپسی کولا، مک دونالد، آدیداس، بنز، بی ام و و... با اینکه دارای بازارهای جهانی هستند و اختلاف فاحشی با دیگران دارند، ولی در عرصه تبلیغات هم پیشتاز هستند؟

 

 

قطعا جوابش را خواهید یافت! ولی این جواب مناسب کشورما نخواهد بود و پیشنهاد دوم ما این است که آن جواب را بومی سازی کنید تا قابل فهم برای مدیران و اسپانسرهای ایرانی شود.

 

و مهمترین نکته ای را میخواهم بگویم و خطاب من نیز منتقدان است این است که در کشورهای پیشرفته جهان و از جمله قانون اساسی ایران، فدراسیونهای ورزشی اجازه ورود به عرصه قهرمانی و حرفه ای ندارند و بودجه فدراسیون باید صرف خدمات عمومی ورزش و گسترش در جامعه شود.

 

کلیه هزینه های حرفه ای ورزش اعم از تیم ملی، حقوق بازیکنان و کادر فنی، اعزام به مسابقات برونمرزی شامل المپیک، جهانی و قاره ای باید توسط اسپانسر و بخش خصوصی تامین شود.

 

 

 

                                

                                                              پیروز و بهروز باشید / علیرضا هاشمی

دوشنبه, 09 ارديبهشت 1398 ساعت 06:24

کمیته برون مرزی یا کمیته مشترک ضد خرابکاری

علیرضا هاشمی

 

 

( با زبان طنز نوشته شده است ولی کاملا واقعی)

 

بنا به دلایلی چند روزی است که موضوع کمیته برون مرزی فدراسیون کاراته برای ما جالب شده!

 

اول از همه با تایپ کلمه " کمیته برون مرزی" در گوگل، هرچی عکس و خبر باز کرد مربوطه به جلسات این کمیته در فدراسیون کاراته بود و بس!

 

ظاهرا هیچ فدراسیون دیگه ای همچین کمیته ای نداره و اگر هم داره مثل کاراته بیش فعال نیست!

 

البته که با توجه به جمعیت کاراته و تعداد سبکها و خیل مشتاقان  خدمت به جامعه کاراته، چندان هم دور از ذهن نیست.

 

اما در مکاشفاتمان به اطلاعات و نتایج جالب توجهی دست پیدا کردیم که با شما به اشتراک میگذاریم.

 

1-    گروه و کمیته؟!

 

 

اول اینکه یکسری سبکها گروه هستند و یکسری کمیته! فرقشون چیه؟ چند تا فرق اساسی دارند که بعضیاشون اینه که سبکهای گروه که معمولا سبکهای جدید هستند! تا 3 سال اجازه اعزام بین المللی ندارند و تا دان 2 هم بیشتر نمیتونن حکم صادر کنند و ...

 

خب؟ پس با این حساب تا 3 سال نباید هیچ سبک جدیدی در این کمیته اعزامش مطرح بشه ولی جالبه که میبینیم هم مطرح میشه! هم میرن! و هم خیلی چیزهای دیگه؟؟؟

 

سوال: ظاهرا قانونگذار محترم اصلا با مقوله ای به اسم سبک و سبکداری اشنا نیست! چون وقتی کسی از خارج نمایندگی میگیرد و مجوز فعالیت پیدا میکند، دارای مسوولیت میشه مخصوصا در مورد سازمان اصلی که باید در مسابقات و فعالیتهای بین المللی و جهانی حضور و مشارکت داشته باشد.

 

حالا شما به این عزیز یاد بده که چجوری به اون بنده خدا خارجی حالی کنه چرا نمیتونه 3 سال در این برنامه ها حضور نداشته باشه؟

 

توجه داشته باشید که این سیستم عجیب و غریب فقط در ایران هست و کاملا اورجینال و تولید داخل و ملی و میهنی است!

 

2-    اعزام ممنوع!

 

شنیدیم که در این یک ماه چند تا دستور عجیب هم صادر شده است که یکیش اینه که کلا اعزام به مسابقات اروپایی ممنوع است؟

 

خب! ممنوعه دیگه؟!

 

ولی یهو دیدیم که یک سبک در عرض چند ماه به یک کشور اروپایی دوتا اعزام داشته که دومیش چند وقت دیگه است! جالبه؟ مگه ممنوع نبود؟

 

پرسیدیم و چند تا جواب مختلف گرفتیم، و خودتان انتخاب کنید.

 

جواب 1: مجوزاین اعزام قبل از دستور وزارتخانه بوده.

 

جواب 2: چون کلا 3،4 نفر بیشتر نیستند موافقت کردیم!

 

جواب3: اگر یک دعوتنامه اختصاصی داشته باشید مجوز اعزام بگیرید! یعنی چی؟ یعنی اینکه مثلا مسابقات قهرمانی اروپا است و در دعوتنامه از سبک مزبور به شکل اختصاصی و به عنوان نماینده آسیا دعوت شده باشد!!

 

3-    برگزاری استاژ بین المللی در ایران!

 

ازاین مورد خیلی استقبال میکنه کمیته برون مرزی و خیلی سریع هم مجوز میدهند!

 

میدونید چرا؟

 

 

چون خیلی راحته و دردسر هم نداره! ولی راستش فهمیدیم که همین هم کلی داستان داره، یعنی اینکه امکان برگزاری استاژ به شکل مختلط وجود ندارد!

 

گفتیم ولی برگزار کرده اند هااااا! میپرسن کجا بوده؟ میگیم ظاهرا در یکی از سالن های نظامی!

 

میگن اگر در سالن متعلق به نهادهای نظامی و دانشگاهی و در داخل فضای آنها باشد ایرادی ندارد! چون مسوولیت هرگونه اتفاقی برعهده اونها است!

 

یا خدا!! نمیدونستیم به این راحتی میشه که قوانین را دور زد!!

 

4-    هییتهای طلایی!

 

آقا چند وقت پیش یکی از سبکهای تازه تاسیس برای اینکه بتواند در مسابقات جهانی سبکش حضور پیدا کند از طریق یکی از هییتهای استانی اقدام کرد ولی شورا مخالفت کرد!

 

دلیل شورا هم ظاهرا این بوده که هییت استان چکاره است که تیم اعزام کنه؟

 

 

به رییس شورا گفتیم که چرا فلان هییت تقریبا ماهی یکبار اعزام برون مرزی دارد؟

 

گفتند که مطابق نمیدونم کدوم اصل هییتهای استانی هم مرز با کشورهای همسایه میتوانند بدون نیاز به مجوز هییت و وزارت و در چارچوب همکاریهای دو جانبه در مسابقات کشور همسایه شرکت کنند!

 

والله ما که شاخ درآوردیم! شما را نمیدانم.

 

فقط نمیدانیم که منظور از مرز فقط شامل مرزهای خاکی است یا مرزهای آبی را هم شامل میشه؟

 

چون اگر مرزهای آبی را هم لحاظ کنیم تقریبا یک پنجم استانهای ایران میتوانند به حداقل 10 کشور همسایه تیم اعزام کنند از جمله روسیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس؟

 

5-    مسابقات بین المللی داخل استانی!

 

آقا پرسیدیم که داستان برگزاری مسابقات بین المللی توسط هییتهای استانی چیه؟

 

چطور فلان استان که نمیتونه تیم اعزام کنه ولی میتونه مسابقات بین المللی برگزار کنه و تیم خارجی دعوت کنه؟ ( البته به جز هییتهای استانی طلایی!)

 

گفتن هیچ هییتی حق برگزاری مسابقات بین المللی نداره!

 

 

گفتیم بابا هییت فلان و هییت بهمان پارسال برگزار کردند!

 

(جوابشون را آخر این مطلب خواهیم گفت)

 

6-    اعضای این کمیته!

 

میپرسیم که اعضای این هییت چجوری انتخاب میشن؟ کسی نمیدونه

 

ولی سوال اصلی این است که چرا کمیته ای که باید در مورد اعزام سبکها تصمیم بگیره، چند تا رییس سبک عضوش هستند؟

 

 

و همیشه در مورد اعزام های سبکی همین اعضا محترم صحبتهایی مطرح است. ویا برخی معتقدند فلان کس که در کمیته است چون از ما خوشش نمیاد، زیرآب ما رو میزنه.

 

آیا تصمیم گیری در مورد این اعزامها اینقدر سخت و عجیب و غریبه؟ نمیشه چند نفر بیطرف را عضو کنید؟

 

7-    استثناهای اعزام!

 

میپرسیم فلان سبک مجوز نداشته و یا تعلیق بوده ولی رفته؟

 

میگن اگر رییس سبک برای داوری و ... برود موردی ندارد ولی اعزام تیم جای اشکال دارد و تخلف محسوب میشود.

 

میگیم خب! شما چکار میکنید؟ میگن بررسی میکنیم و سپس تصمیم میگیرم.

 

8-    دستور جدید وزیر!

 

آقا میگن وزیر و وزارت ورزش جدیدا دستور دادن که هیچ اعزامی بدون داشتن اسپانسر انجام نشود و تایید نگردد و اگر تخلفی مشاهئه کنیم برخورد سختی خواهیم کرد؟!

 

تقبل الله برادر وزیر!

 

فدراسیونهای ورزشی شما هنوز نتونستن یک اسپانسر در حد خرید گرمکن های تیم ملی پیدا کنند! شما چطور انتظار دارید یک سبک یا تیم ورزشی که نهاد کاملا خصوصی و غیردولتی است و هیچ بودجه ای از شما هم دریافت نمیکند و اعضای سبک و تیم هم با میل خودشان حاضر به پرداخت هزینه هاشون هستند، در این شرایط وحشتناک اقتصادی و تحریم اسپانسر پید کند؟

 

در ضمن مگر اسپانسرینگ به معنی حمایت مالی نیست؟

 

خب! حالا این اسپانسرینگ چه از طرف یک شرکت باشه یا از طرف چند شخص حقیقی و یا توسط اعضای تیم؟ از این نمونه ها در کشورهای پیشرفته زیاد شاهدش هستیم!

 

این نوع قوانین یهویی جز گسترش فریب و تقلب هیچ نفع و وسودی برای ورزش ندارد! چون سرپرست تیم فوق با یک قرارداد صوری مجوز دریافت میکند و شما هم هیچکاری نمیتونید انجام بدهید و تنها باعث رشد و گسترش تقلب میشود.

 

9-    کمیته بی خاصیت!

 

شرط میبندم که الان به ذهن شما نمونه های بیشماری از انواع و اقسام اعزامها خطور کرده که با هیچکدام از این قواعد همخوانی ندارد.

 

خب ما هم پرسیدیم؟

 

 

جواب: کمیته مطابق قوانین موجود تصمیم گیری میکند ولی افراد از راههای مختلف اقدام میکنند برای اخذ مجوز، از عوامل داخلی فدراسیون بگیرید تا عوامل بیرونی و وزارتی دخیل هستند!!

 

سوال ما: خب عزیزان دل برادر! شما که تصمیم گیریهاتون به سادگی و توسط عوامل مختلف وتو میشه! لطفا در اون کمیته را ببندید و خودتان را الکی در معرض انواع و اقسام تهمتها واتهامات نذارید!

 

بذارید همون صاحبان امضای طلایی و کمیته برون مرزی وزارتخانه اینکارها رو انجام بده!

 

10-                       کمیته مشترک ضد خرابکاری!

 

یهوی نمیدونم چرا یاد کمیته مشترک ضد خرابکاری افتادم و کمیته برون مرزی را شبیه اون دیدم؟

 

توضیح اینکه کمیته مشترک ضد خرابکاری یکی از مهمترین ادارات ساواک بود که وظیفه اش مبارزه با خرابکاری بود ولی عملا خودش تبدیل شد به یک خرابکار بزرگ!  

 

کمیته برون مرزی هم ظاهرا برای جلوگیری از اعزامهای بی رویه و بدون نظارت تشکیل شده است ولی با رویه ای که پیش گرفته خودش تبدیل به یک معضل شده است و اعتبارش را دارد لکه دار میکند.

 

امیدواریم در دوره جدید کاری فدراسیون، به این موضوع نیز رسیدگی و تصمیم گیری شود.

 

سوال مهم: چرا یک سبک یا تیمی که به شکل کاملا خصوصی اداره میشود باید برای هر کاری وهر فعالیتی از وزارت ورزش مجوز بگیرد؟

( توضیح اینکه ما جواب این سوال را میدانیم ولی نمیگیم!!)

 

 

 

                                                                                 پیروز وبهروز باشد / علیرضا هاشمی

شنبه, 31 فروردين 1398 ساعت 05:00

واقعیتی درباره مسابقه صدف خادم!

مبارز امروز:

 

 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ چندی پیش صدف خادم، بوکسور ایرانی در مسابقاتی شرکت کرد و به موفقیت رسید. حالا بعد از اینکه خبر مسابقه خادم رسانه ها را پر کرد یکی از کاربران توییتر به نام محمد صادقی در صفحه خود درباره مسابقه ای که صدف خادم در آن حضور داشته شفاف سازی کرده است که می خوانید:

*هنوز هیچکدام از خبرنگاران ایرانی و رسانه‌های مرتبط درباره این‌که صدف خادم در چه مسابقه‌ای شرکت کرد توضیحی نداده‌اند؟ فقط گفته شد «در یک مسابقه رسمی» اما کدام: باشگاهی؟ استانی؟ قهرمانی فرانسه؟ انتخابی تیم‌ملی؟ جهانی؟

*همین موضوع باعث شده انواع و اقسام گمانه‌زنی‌ها صورت بگیرد هشت صدف خادم را که دنبال کنید نوشته‌هایی میبینید درباره «اولین مسابقه جهانی» «قهرمانی صدف خادم» «کسب مدال» «حضور در فینال» «بالا بردن کاپ قهرمانی» و...

* اما واقعیت هیچ کدام اینها نیست! کنجکاو شدم و با Franck weus رییس باشگاه Roc Boxe در رویان فرانسه صحبت کردم همان باشگاهی که صدف خادم در کنار ۱۵۰ علاقه‌مند بوکس دیگر در آن آموزش می‌بیند.

* فرانک گفت: این یک مسابقه آماتور بوکس بود در باشگاه ما برای دریافت لیسانس (مجوز رسمی) فعالیت در ورزشبوکس در فرانسه و هیچ تیتر دیگری برای این مسابقه وجود ندارد!

* مجوزی که امکان اخذ آن توسط زنان در ایران وجود ندارد فلذا صدف خادم موفق شد با شرکت در کلاس‌های بوکس این باشگاه در شهر رویان و پیروزی در مسابقه با حریفش آن را دریافت کند.

* به امید موفقیت و درخشش بیشتر زنان ورزشکار ایرانی در عرصه‌های بین‌المللی.

صفحه1 از1100

نمايش تقويم

« June 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

سفارش طراحی وب سایت

در صورت تمايل براي دريافت نمونه کارهای ما ميتوانيد به وبسايت ما مراجعه نماييد. طراحي انواع وبسايت و فروشگاه اينترنتي و قالبهاي اختصاصي