لینکهای مرتبط

موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: سه شنبه, 27 فروردين 1398
سه شنبه, 27 فروردين 1398 ساعت 06:44

خط قرمز واس ماس!

علیرضا هاشمی

 

 

 

کانال خط قرمز برای پایگاه خبری مبارز امروز است.

 

خیلیا این سوال براشون مطرح شده که کانال خط قرمز آیا یک کانال نامشخص و فیک است؟

 

جواب خیر این کانال توسط پایگاه خبری مبارز امروز با مدیریت تیم نویسندگی این رسانه و مسوولیت مدیرمسوول این رسانه راه اندازی و پشتیبانی رسانه ای میشود و دارای شخصیت حقوقی است.

 

هدف از راه اندازی این کانال نیز این بود که برخی مطالب خبری و گزارشهایی به دست این رسانه میرسد که قابل چشم پوشی نیست و باید برای اطلاع عموم و آگاهی رسانه ای شود ولی بنا به برخی دلایل کاملا حرفه ای و کاری واجد شرایط کار کردن در حد یک گزارش یا مقاله مستقل نیست.

 

بنابرین کانال خبری و اطلاع رسانی خط قرمز به نشانی https://telegram.me/sportredline راه اندازی شد.

 

لازم به ذکر است که اینگونه موارد چندان عجیب نبوده و در سایر رسانه های خبری نیز راه اندازی کانال های خبری با مسوولیت خبرگزاری و رسانه اصلی امری رایج است مانند خبرگزاری فارس که فارس پلاس زیرمجموعه ایشان است.

 

ذکر این نکته را هم لازم میدانیم که  این کانال خبری سیاستهای مستقل خود را دارد و مطالب ان با لحن ونوشتار رایج خبری و روزنامه نگاری تفاوتهای فاحشی دارد و بسیار راحت و مستقیم مینویسیم.

منتشرشده در یادداشت روز
سه شنبه, 27 فروردين 1398 ساعت 05:47

وزیر پرید!

علیرضا هاشمی

 

 

 

 

نمیدونم شطرنج بازی کرده اید یا خیر؟ ولی اگر مثل من در حد اماتور بازی کرده باشد، معمولا ما بازیکن های آماتور اعتقاد عجیبی به مهره وزیر داریم و حاضریم تمام مهره ها را فدای حفظ وزیر کنیم و فکر میکنیم که وزیر بدلیل قدرت حرکتی که دارد خداوندگار صفحه شطرنج است و بس.

در حالیکه اگر با بازیکنان حرفه ای بازی کرده باشید در تفکرات آنها وزیر تنها یک مهره ای است مانند سایر مهره ها! و به بازی شطرنج به چشم یک بازی گروهی و تیمی نگاه میکنند. حتی برخی از این افراد بازی را به گونه ای پیش میبرند که با وزیر به وزیر کردن! با ذهنی بازتر و بدون حضور وزیر بازی را پیش ببرند چون معتقدند که هر مهره ای در جای خودش یک وزیر است و اینکه هر سربازی قابلیت و توانایی تبدیل شدن به یک وزیر را دارد به شرط اینکه شطرنجباز بتواند این مسیر را برایش باز کند.

 

آشوری رفت!

 

محسن اشوری سرانجام اتاق دبیری فدراسیون کاراته را ترک کرد. و به اعتقاد نویسنده دیگر شاهد حضور ایشان در پستهای اجرایی و مدیریتی فدراسیون نخواهیم بود.

 

 

بزودی در یک مقاله مفصل به شخص محسن آشوری خواهیم پرداخت.

 

یک مویز و هزار قلندر؟!

 

اینکه آشوری مخالفان جدی و سرسختی داشت، موضوعی واضح و مبرهن است ولی اینکه چرا این همه دشمن داشت، منهای شخص خودش! عامل اصلی صندلی بود که به ان تکیه زده بود.

 

صندلی که وظایفش در فدراسیون کاراته اشتباه تعریف شده بود!

 

از ورزشکاران سایر رشته های ورزشی یک سوال ساده بپرسید، آیا دبیر فدراسیونشان را میشناسید؟

جواب به احتمال 99 درصد خیر است.

 

ولی همین سوال را از جماعت کاراته کا بپرسید؟

جواب 99 درصد بله است. و این مورد استثنا تنها در کاراته ایران اتفاق افتاده است.

 

سوالی که مطرح میشود این است که آیا جایگاه پست دبیری در کاراته با سایر فدراسیونها متفاوت است؟ جواب خیر

 

پس چرا جایگاه دبیر در کاراته چنین پررنگ است؟ این موضوعی است که در ادامه به ان خواهیم پرداخت و سیاستهای آتی فدراسیون را حدس خواهیم زد.

 

وظایف دبیر

 

دبیر در تمام فدراسیون ها وظیفه اش " مدیریت امور داخلی فدراسیون است و بس". به عبارت دیگر وظیفه مدیریت امور داخلی و کاری فدراسیون و هییتهای تابعه با دبیر است تا رییس فدراسیون به سایر امور از قبیل تیم های ملی، مسابقات، اعزامها، سیاستگذاریها و ... بپردازد.

 

مورد دیگر که شاید خیلی ها ندانند و دانستنش خالی از لطف نیست، این است که در مجمع انتخاباتی روسای فدراسیونها، انتخاب برای دو نفر است، رییس و دبیر!

 

یعنی همانطور که گروهی برای ریاست نام نویسی میکنند، عده ای هم برای پست دبیری میتوانند ثبت کنند و در صورت اخذ رای مجمع بدون نیاز به تایید رییس به صندلی دبیری تکیه بزنند ولی ظاهرا عرف کاری چنین شده است که کسی برای این پست ثبتنام نکند و مجمع حق انتخاب دبیر را به رییس محول میکند تا فردی همفکر و همراه را انتخاب کند.

 

بنابراین دانستید که وظیفه دبیر چیست؟ وچرا اکثر ورزشکاران دبیر فدراسیونهایشان را نمیشناسند.

 

ولی سوال این است که چرا در کاراته شاهد چنین موضوعی نیستیم و دبیر را همه به نوعی رییس در سایه فدراسیون میدانند و حتی مهمتر از اینکه چه کسی رییس شود! بدنبال دانستن نام دبیر هستند؟!

 

وزیر فدراسیون کاراته!

 

سالهاست که پست دبیری در فدراسیون اشتباه تعریف شده است و اشتباه بزرگتر این است که دنبال یک اسم یا فرد خاصی بگردیم!

 

مجموعه کاراته در به خطا رفتن پست دبیری نقش داشته اند و از همین الان هم عده ای برای بازگرداندن همان سیکل معیوب تلاشهایشان را آغاز کرده اند.

 

برخی از این عوامل را نام میبریم:

 

1-   روسای قبلی فدراسیون به جز یکنفر!

 

روسای قبلی فدراسیون در به خطا رفتن پست دبیری فدراسیون مقصر هستند. دلایل گوناگونی هم وجود دارد. یک نفر سیاست " آدم خوب و آدم بد " را اجرا کرد و نیاز داشت که کسی هم پایه خودش در کنارش باشد و چه کسی بهتر از دبیر!

یکی حال و حوصله سروکله زدن با سبکها و هییتها را نداشت و بنابراین وظایف ذاتی اش را به دبیر محول میکرد و عملا خودش را کمرنگ میکرد.

یکی کلا از کاراته چیزی سردرنمیاورد و دنبال یک چهره مقتدر و بانفوذ بود تا در پست دبیری فدراسیون به او کار را بیاموزد.

یکی دنبال جذب منابع مالی بود...

یکی جرات اتخاذ تصمیم سرنوشت ساز نداشت و نیازمند یک همراه و تایید کننده داشت و...

به این همه رییس فدراسیون تنها یک نفر، فردی گمنام را درپست دبیری گذاشت و که اتفاقا هیچ کاری هم انجام نمیداد!!

 

2-   روسای سبکها و پیشکسوتان

 

به همان دلایلی که بالا گفته شد، جامعه کاراته که متشکل از اساتید، روسای سبکها و پیشکسوتان و ... هستند، نیازمندی فردی بودند که بتواند خواسته ها و نیازهایشان را مستقیم به رییس فدراسیون انتقال دهد و ایفای این نقش در طول سالها به جایگاه دبیری اعتباری صد چندان بخشیده بود.

 

و البته حساسیت بی اندازه همین جماعت به اینکه چه کسی در پست دبیری حضور خواهد داشت نیز در پررنگ شدن نقش دبیر بی تاثیر نبوده و نخواهد بود.

 

3-   زد و بند های انتخاباتی!

 

با توجه به دلایل بالا، کاندیداها نیز با هبه کردن پستهای فدراسیون به حامیانشان و از جمله قول دبیری به افراد صاحب نفوذ، در هرچه پررنگتر این پست بی تاثیر نبود.

 

شاه و وزیر!

 

در شطرنج مهمترین چهره شاه است و بس! چون اگر شاه مات شود و قدرت حرکت نداشته باشد عملا هرچقدر مهره هم داشته باشید یک شکست خورده هستید.

 

و اینکه افراد ناشی معمولا آنقدر به وزیر مشغول میشوند که شاه را فراموش میکنند و در نهایت بازنده میشوند. غافل از اینکه وزیر تنها یک مهره و سربازی است برای شاه.

 

نمیدانم طباطبایی یک شطرنجباز است یا خیر؟ حرفه ای است یا خیر؟ حرکت دیروزش و انتصابش یک حرکت از سرناچاری بود و یا برنامه ریزی شده؟

 

 

در هرصورت معتقدیم انتصاب وحید مومنی که سالهاست در پستهای گوناگون فدراسیون حضور داشته و با اصول کاری فدراسیون اشنا است، اولین و مهمترین قدم در تقدس زدایی از پست دبیری فدراسیون و بازگرداندن این پست به وظیفه اصلی و کاری خودش است.

 

و از آن مهتر اینکه باید شاهد پاسخگو بودن و مدیریت فعالانه طباطبایی باشیم.

 

طباطبایی مدیری اقتدارگرا است و حذف محسن آشوری( به هردلیل درست یا غلطی و به اشاره هرکسی که بوده باشد ) را در راستای روش مدیریتی طباطبایی باید جستجو کرد.

 

با نگاهی به سابقه سرپرستی طباطبایی، حداقل میدانیم که در انتخاب همکارانش و گزینشش نفرات هوشمندانه رفتار میکند.

 

وحید مومنی را ایشان به سمت مدیر سازمان لیگ منصوب کرد و همچنان هم هست!

 

افسانه باقری در زمان ایشان به نایب رییس بانوان برگزیده شد و هنوز هم هست!

 

شهرام هروی و ستاره موسوی در زمان ایشان به سرمربیگری تیم ملی رسیدند و هنوزهم هستند!

 

حال که طباطبایی با سمت رییس و برای یکدوره 4 ساله بر صندلی فدراسیون کاراته تکیه زده است! منتظر تغییر و تحولات دیگری هستیم و امیدواریم که کاراته شاهد یک پوست اندازی کامل و رونمایی از مدیرانی جوان و فعال باشیم و تفکر و افراد سنتی به مرور حذف شوند.

 

مبارز امروز 3 سال پیش در قالب مقاله " لطفا بازنشسته شوید" معضلات کاراته ایران را شرح داده بودیم.

 

http://mobarezemruz.ir/index.php/2015-12-25-02-59-56/item/5428-2016-12-07-10-25-00

 

                                                                                                 پیروز و بهروز باشید / علیرضا هاشمی

 

منتشرشده در یادداشت روز

نمايش تقويم

« April 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

سفارش طراحی وب سایت

در صورت تمايل براي دريافت نمونه کارهای ما ميتوانيد به وبسايت ما مراجعه نماييد. طراحي انواع وبسايت و فروشگاه اينترنتي و قالبهاي اختصاصي